Počas festivalu chcú vytvoriť rekord v počte čítajúcich ľudí na námestí

21.09.2009 Prešov

Prešov 21. septembra (TASR) – Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove pripravuje počas festivalu Prešov číta rád, ktorý sa bude konať 23. -25. septembra, pokus o zápis do Slovenskej knihy rekordov v počte čítajúcich ...
Riaditeľka knižnice Marta Skalková dnes pre TASR uviedla, že pokus o rekord pod názvom \"Čitariáda\" sa uskutoční v posledný deň festivalu 25. septembra na Hlavnej ulici.
\"Akcia sa začína o 10.00 h a podmienkou je, aby si ľudia zo sebou priniesli svoju obľúbenú knihu, ktorú budú čítať priamo na námestí. Samotné sčítanie účastníkov bude prebiehať v čase 10.30 - 11.00 h pod dohľadom prizvaného komisára, \" vysvetlila Skalková. Do vytvorenia zápisu sa však môžu zapojiť aj náhodní okoloidúci Prešovčania. Ak nebudú mať so sebou žiadnu knihu, môžu si ju na krátky čas zapožičať v bibliobuse, ktorý bude v tom čase pristavený na námestí.
V rámci 5. ročníka knižničného festivalu pripravili organizátori celkom 32 podujatí. Počas troch dní sa uskutočnia prezentácie literárnych diel, výstavy, besedy s autormi spojené s kultúrnym programom. Podľa Skalkovej cieľom je podnietiť záujem verejnosti a predovšetkým mladej generácie o čítanie.
Hosťami festivalu budú napríklad: Ivona Březinová z Českej republiky, Braňo Jobus, Peter Gajdošík, Zuzana Šulajová, Juraj Šebesta, Daniela Kapitáňová, Jana Pronská a Michal Hvorecký. Pozvanie prijala aj známa slovenská autorka rozprávkových príbehov Marianna Grznárová.
\"V predošlom ročníku navštívilo naše podujatia okolo 1500 ľudí a veríme, že ani v tomto roku tomu nebude inak. Možno aj vďaka tomuto festivalu sa v Prešove záujem o literárne dianie zvyšuje, čo je naším prvoradým cieľom, \" konštatovala riaditeľka knižnice.
Skalková dodala, že v rámci festivalu sa uskutoční aj prednes tvorby začínajúcich autorov s názvom Poézia v nás, Škola blogu s Pavlom Baričákom a v Detskej knižnici Slniečko otvoria výstavu Rozprávková krajina, kde si budú môcť návštevníci prezrieť bábky víl a škriatkov z dielne Vítězslavy Klimtovej.
Festival vyvrcholí v piatok v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského, kde sa o 18.00 h uskutoční stretnutie s hosťami pod názvom Resumé spojené s vyhodnotením ankety Detská kniha roka – Detský spisovateľ roka 2008 – Zlatá rybka.
Knižnica P. O. Hviezdoslava, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj, má vo svojich fondoch viac ako 220.000 kníh a v databáze eviduje približne 15.000 čitateľov. Tí si vypožičajú ročne asi pol milióna kníh a publikácií.
 

Vyberte región