Slovenskí tenisti remizujú s Talianskom 1:1 po prvom dni

05.03.2022 Celý región

Bratislava 4. marca (TASR) - Slovenskí tenisti hrajú po úvodnom dni kvalifikačného duelu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára s Talianskom 1:1. O vyrovnávajúci bod pre domáce farby sa na harde v bratislavskom NTC zaslúžil Filip Horanský, ktorý po výbornom výkone nečakane zdolal taliansku dvojku Lorenza Sonega 7:6 (2), 6:3.

Horanský nastúpil namiesto Alexa Molčana, najlepšieho slovenského singlistu pripravil o štart v zápase pozitívny test na koronavírus. Slovenskému náhradníkovi sa podaril husársky kúsok, získal totiž skalp 21. hráča svetového rebríčka ATP. Horanskému patrilo v najnovšom vydaní rebríčka až 203. miesto.

Slovenský reprezentant sa nezľakol Sonega a od úvodu držal s favoritom krok. Za stavu 3:3 sa vďaka kvalitným returnom prepracoval k trom brejkbalom a po prvý raz v zápase prelomil súperovo podanie. Talian však následne kontroval rebrejkom a o osude prvého setu napokon rozhodol tajbrejk. V ňom dominoval Horanský, ktorý si po dvoch minibrejkoch vypracoval náskok 5:0.

Sonego sa rýchlo otriasol, na začiatku druhého dejstva zobral súperovi podanie a po potvrdení brejku sa ujal vedenia 2:0. Horanský však v ďalších minútach otočil na 3:2, v ôsmom geme opäť prelomil Sonegovo podanie a zápas už dotiahol do úspešného konca. Za stavu 5:3 premenil za obrovského aplauzu fanúšikov druhý mečbal a získal jeden z najcennejších skalpov v kariére.

Horanský sa dozvedel o tom, že nastúpi, v piatok ráno. "Snažil som sa na duel čo najlepšie pripraviť a rozohrať sa. Celý týždeň som trénoval s chalanmi, povrch mi sadol. Dôležité bolo, že od začiatku som bol v zápase. Kapitán Tibor Tóth mi hovoril, čo mám hrať, čoho sa mám držať. Hral som agresívne, čo na Sonega platilo. Kľúčový bol tajbrejk prvého setu. Ľudia mi veľmi pomohli, fanúšikovia vytvorili skvelú atmosféru. Každá výmena bola ako o život. Celý zápas som bol ako v tranze. Som rád, že som sa kapitánovi aspoň čiastočne odvďačil za dôveru. Zajtra musíme získať dva body, verím, že aj s pomocou skvelého publika sa nám to podarí."

Tótha triumf Horanského nad Sonegom až tak veľmi neprekvapil. "Na tréningoch podával Filip veľmi dobre výkony. Išlo o to, aby hral aktívny tenis, aby bol pri základnej čiare a neustupoval. Ak bude hrať takýmto štýlom, môže sa posunúť vyššie v rebríčku. Noro Gombos sa proti Sinnerovi krásne zdvihol. Na začiatku tretieho setu mal mierne navrch a bol blízko k brejku. V závere Sinner ukázal, prečo je hráč Top 10. Norovi však nemôžem povedať ani jedno krivé slovo, odohral vyrovnaný zápas. Sobotňajšia štvorhra je otvorená, je to 50:50. Očakávam vyrovnaný boj."


kvalifikačný duel o postup na finálový turnaj Davisovho pohára:

SLOVENSKO - Taliansko 1:1 po prvom dni
Norbert Gombos - Jannik Sinner 4:6, 6:4, 4:6
Filip Horanský - Lorenzo Sonego 7:6 (2), 6:3
 

Vyberte región