Predsedom Volebnej komisie PSK je Jozef Leško (Smer-SD-ĽS-HZDS)

10.10.2009 Prešov

Prešov 9. októbra (TASR) – Predsedom 12-člennej Volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja (VK PSK) pre voľby do orgánov VÚC sa stal Jozef Leško z koalície Smer-SD, ĽS-HZDS a funkciu podpredsedu bude zastávať ...
Členovia komisie o tom rozhodli žrebovaním počas dnešného prvého zasadnutia.
Za hovorcu volebnej komisie zvolili Jozefa Kislíka z koalície KDH, SDKÚ-DS. Ten pre médiá uviedol, že komisia zaregistrovala spolu 10 kandidátov na funkciu predsedu PSK.
O hlasy voličov sa budú uchádzať súčasný primátor Prešova Pavel Hagyari (Slobodné fórum, Nová demokracia, Strana zelených, Liga–OLS), bývalý europoslanec Ján Hudacký (KDH, SDKÚ-DS, Sloboda a Solidarita), terajší predseda regionálnej samosprávy Peter Chudík (Smer-SD, ĽS-HZDS, HZD, Strana zelených Slovenska), Ján Bajus (Demokratická únia Slovenska), Milan Kručay (Most–Híd), Fedor Šandor (Úsvit), Radoslav Ščuka (Rómska iniciatíva Slovenska) a nezávislí kandidáti Ján Blaščák, Ľuba Kráľová a Kvetoslava Supuková.
Zastupiteľstvo PSK bude mať v nasledujúcom volebnom období 62 členov. O tieto posty sa chce uchádzať 451 nominantov z 24 politických strán, hnutí a koalícií. Okrem nich podalo kandidačné listiny aj 104 nezávislých kandidátov. Tí však museli predložiť aj hárky s minimálne 400 podpismi. Po ich preskúmaní dnes komisia zaregistrovala 102 kandidátov.
Ako uviedol Kislík, kandidátke z Liptovskej Tepličky z volebného obvodu Poprad komisia neuznala 68 z celkového počtu 437 odovzdaných podpisov a kandidátovi z Toporca z volebného obvodu Kežmarok neodobrili 191 zo 480 podpisov.
Podľa zapisovateľky VK PSK Márie Lukačíkovej môžu obaja kandidáti podať na Okresný súd v Prešove návrh na preskúmanie rozhodnutia volebnej komisie. V prípade, že súd rozhodne v ich prospech, VK PSK ich musí do 24 hodín zaregistrovať.
V priebehu dnešného dňa volebná komisia posudzovala aj časť kandidačných listín nominantov politických strán a zoskupení do zastupiteľstva PSK. Zostávajúcimi sa bude zaoberať na zasadnutí 12. októbra.
Zapisovateľka VK PSK prijala do 5. októbra celkom 11 kandidačných listín na post predsedu samosprávy, niekoľko hodín pred uplynutím termínu však nominant KSS Milan Sidor doručil písomné prehlásenie, že sa kandidatúry vzdáva. Volebná komisia dnes jeho rozhodnutie vzala na vedomie.
Kislík informoval médiá, že členka VK PSK Helena Polanská (KSS) počas rokovania žiadala vysvetlenie, či nemohla zapisovateľka strane oznámiť odstúpenie ich nominanta z kandidatúry. Ak by sa o tom včas dozvedeli, údajne by stihli navrhnúť iného kandidáta. Komisia podľa Kislíka konštatovala, že zo strany úradu k pochybeniu nedošlo, lebo ten nie je povinný takéto informácie oznamovať a tieto záležitosti sú vecou dohôd medzi stranou a nominantom.
K vzdaniu sa kandidatúry Sidora na post predsedu PSK dnes vydal stanovisko aj Krajský výbor KSS v Prešove. Jeho predseda Ján Janočko informoval médiá, že krajské predsedníctvo strany schválilo kandidatúru Sidora (nie je člen KSS) za jeho osobnej účasti, preto sú prekvapení, že od nej odstúpil bez udania dôvodu a neinformoval o tom stranu, ktorá ho nominovala. O jeho odstúpení sa vraj komunisti dozvedeli 6. októbra z médií a preto nestihli navrhnúť namiesto neho iného kandidáta. \"Čo nás evokuje k tomu, že za odstúpením nášho kandidáta stoja iné politické subjekty, \" povedal Janočko.
Sidor dnes pre TASR uviedol, že dôvodom jeho odstúpenia od kandidatúry na predsedu PSK a poslanca bolo to, že sa nepodarilo vytvoriť ľavicovú koalíciu menších politických subjektov, ktorá by mala väčšiu šancu na úspech v regionálnych voľbách. Podľa neho prebiehali takéto rokovania až do posledného dňa, keď bolo potrebné odovzdať kandidačné listiny.
 

Vyberte región