Borbély cítil krivdu, Králik: Zaslúžený postup Azerbajdžanu

10.06.2022 Košice

Košice 10. júna (TASR) - Na domácich majstrovstvách Európy inkasovali iba dva góly, no napriek tomu sa reprezentanti Slovenska v malom futbale neprebojovali medzi najlepšiu štvoricu. Po štvrťfinálovej prehre s Azerbajdžanom 0:1 cítili trpkosť, ktorá vychádzala zo sporného pokutového kopu, ktorý rozhodol duel. "Priebeh zápasu ukázal, že sme sa kvalitatívne posunuli. Na turnaji sme prehrali iba jeden zápas, žiaľ, ten najdôležitejší a nie naším pričinením," povedal tréner SR Ladislav Borbély pre TASR.

Slováci chceli vo štvrtkovom zápase nadviazať na predošlé výsledky a proti Azerbajdžanu nastúpili s cieľom postúpiť. Bezgólovú partiu zlomil gól Elvina Alizadu z pokutového kopu v 42. minúte. Predchádzal mu zákrok, ktorý slovenský tím nepovažoval za nedovolený. "Hráč Azerbajdžanu sa v danom momente nemal ako dostať k lopte, a tak sa hodil na zem. Rozhodca mu na to skočil. To súvisí s celkovou úrovňou rozhodcov na turnaji, ktorí boli na katastrofálnej úrovni. Nehovorím to iba k tomuto zápasu. Arbitri, ktorí tu pískali, nemajú na takejto scéne čo robiť. Takýto rozhodca z Česka sa má učiť doma a nie na ME. Netýkalo sa to však iba jeho. Rozhodcovia nevedeli správne posúdiť fauly a mali z toho hokej. Potom vstupovali neadekvátnym spôsobom do zápasov," hneval sa slovenský kormidelník.

Prezident Slovenského zväzu malého futbalu Peter Králik uznal kvality súpera, ktorého postup považuje za zaslúžený. Zároveň však vyzdvihol aj výkony slovenského tímu. "Hráči to nemali jednoduché, lebo si hlavne spočiatku zvykali na určitý tlak a na divákov, či médiá. Od tretieho zápasu to z nich už opadlo a hralo sa im dobre. Štvrťfinále bolo vyrovnané a Azerbajdžan postúpil zaslúžene. Ak by sme postúpili my, tak by to nebolo tým, že by sme boli lepší, ale mali by sme viac šťastia. V tom zápase bol lepší Azerbajdžan," poznamenal Králik pre TASR.

Aj on cítil po štvrťfinálovej prehre určitú trpkosť, ale tá postupne vyprchala. "Prvých 15 minút po zápase bolo ťažkých, ale postupne som si začal uvedomovať, že je to veľký výsledok. Hráči dokázali "zblázniť" Slovensko a za to môžeme byť radi. Určitá trpkosť asi nikdy nevyprchá, ale treba myslieť najmä na to pozitívne."

Pre slovenský tím to bola jediná prehra na turnaji, ktorý sa pre nich skončil po štvrťfinále. Hoci diváci po zápase nešetrili piskotom, domácim reprezentantom adresovali uznanlivý potlesk. "Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť, no náš koniec má trpkú príchuť. Keď opadnú emócie, tak to budeme hodnotiť kladne. Nechali sme tam srdce, ale žiaľ, niektoré veci nevieme ovplyvniť,“ zdôraznil brankár Stanislav Pella.

Borbélyho zverenci bavili publikum v košickej Steel aréne, ktorá im vytvorila domáce prostredie. Amatérski športovci si užili turnaj v profesionálnom šate. "Košice a Košičania môžu byť hrdí na to, aké podujatie tu pripravili. Užívali sme si veľmi žičlivé publikum a do Európy pôjdu dobré referencie," poznamenal Borbély.

Jeho zverenci dosiahli celkové skóre 9:2 a po úspešnom vstupe do turnaja aj následnej vyraďovacej fázy mysleli na viac než štvrťfinále. "Z piatich zápasov sme inkasovali prakticky iba jeden gól, ten druhý bol vlastný. Štvrťfinálový zápas sme nezvládli optimálne, nedokázali sme sa vyrovnať so stratou ofenzívnych hráčov. Prejavilo sa to v tom, že sme mali problém podržať si loptu v útočnej fáze a pripraviť gólové pozície. To nám bolo dovtedy vlastné, no tentoraz dominoval Azerbajdžan. Reálny výsledok toho zápasu je pre mňa bezgólový," uviedol Borbély.

Slováci si dávali pred ME čiastkové ciele. Základný, ktorým bol postup zo základnej skupiny, s prehľadom splnili. Následne sa dostali medzi šestnástku najlepších a v osemfinále si poradili s Gruzínskom. Neúspech vo štvrťfinále im zahatal cestu medzi najlepšiu štvoricu, čo bolo pre Borbélyho vytýčený cieľ: "Nemôžeme byť nespokojní s naším účinkovaním, ale nie sme ani najspokojnejší. Dosiahli sme svoj cieľ, ktorý však ja považujem za očakávaný. Ostali sme pred bránami cieľa, ktorý sme s chlapcami mali pred sebou."
 

Vyberte región