Slováci nenašli na Belgicko recept, Majerčák: Tvrdá lekcia

01.07.2022 Celý región

Belgicko – Slovensko 102:59 (56:29)
Najviac bodov Belgicko: Obasohan 18, Libert 15, De Zeeuw 12

Zostava a body Slovenska: Abrhám 15, Doležaj 14, Krajčovič 3, Hlivák 2, Pavelka 1 (Bachan 12, Majerčák 8, Bojanovský 4, Bolek a Novák 0).

Rozhodovali: Krejič (Slovin.), Vojinovič (Č. Hora), Horozov (Bul.), TH: 8/6 – 12/10, fauly: 17 - 18, trojky: 14 - 11, štvrtiny: 25:7, 31:22, 27:12, 19:18.
 
Mons 1. júla (TASR) – Čakanie na prvé víťazstvo basketbalistov Slovenska v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023 pokračuje. Zverencom trénera Olega Meleščenka to nevyšlo ani na piaty pokus, s Belgickom odohrali doteraz najhoršiu partiu v rámci bojov v A-skupine. Konečná prehra o 43 bodov (59:102) bola pre Slovensko krutým zrkadlom, kde sa nachádza európska špička.

Prvých 10 minút bolo pre celkový priebeh stretnutia rozhodujúcich. Slováci vyrukovali so zónovou obranou, do ktorej sa však domáce Belgicko poľahky presadzovalo. Po jedenásťbodovej úvodnej sérii dokonale otupilo ofenzívne nasadenie hostí a bez výraznejších problémov si vytvorilo komfortný náskok. "Belgicko malo jedno vysoké krídlo, v poslednom zápase hralo na neho prvé dva útoky, tak preto sme postavili zónu. Z nej sme dostali tri trojky, dali sme im šancu chytiť sa. Toto mohlo zahrať aj u psychiky, ale stále je to naša práca, ako trénerov. Som za to zodpovedný," vyjadril sa pre TASR reprezentačný tréner Slovenska.

V ďalšom priebehu sa jeho zverenci snažili herne a najmä útočne zdvihnúť, ale belgické „levy“ predvádzali mimoriadnu ofenzívnu kanonádu, na ktorú nevedela dlhodobo prísť adekvátna odpoveď. "Tvrdá lekcia a dobrá škola pre nás, Belgičania patria medzi európsku špičku. Vybehli na nás, boli agresívnejší ako my a určite sa tam prejavila aj výšková prevaha. Už od úvodu diktovali tempo, urobili si rozhodujúci náskok a celý zápas si ho nielen udržiavali, ale aj zvyšovali. Pre tých, ktorí nehráme európske súťaže, je to veľká škola. Vidíme, aký je rozdiel medzi našou a top európskou úrovňou. Verím, že si z toho zoberieme len tie kladné veci a poučíme sa," prezradil autor 8 bodov v zápase Matej Majerčák.

Domáci basketbalisti bojovali o istotu do ďalšej fázy kvalifikácie MS 2023 a ani s pribúdajúcim časom nezvoľnili nohu z plynu. "Mali sme aj dobré úseky, ale je to koncentrácii, hrať 40 minút. Belgicko hralo fyzicky, tvrdo a bolo neuveriteľne silnejšie ako my. Výsledok je krutý a bolí to, ale bez neho nemôžeme urobiť krok dopredu. Niekedy je na to potrebné pozerať trochu inak, poučiť sa, biť sa za každú cenu a dodržať to, čo sme plánovali. Myslím si, že viacerým hráčom táto úroveň ukázala, kde sme a ako musíme pracovať, aby sme sa zlepšili. Náznaky sú, ale koncentrácia musí byť 100-percentná a počas celého času na palubovke. Je to pre nás dobrá škola, ale veľmi krutá. Verím, že niektorí hráči sa z toho poučia a do ďalšieho zápasu prinesú viac energie a chute bojovať za Slovensko," povedal Meleščenko.

Kým so Srbskom a Lotyšskom sa podarilo Slovensku odohrať relatívne vyrovnané súboje, tak dvojzápas s Belgickom im absolútne nevyšiel. Doma prehralo o 26 bodov, vonku ešte o 17 bodov viac. V Monse sa zároveň rozplynula čo i len teoretická šanca na postup do ďalšej fázy kvalifikácie o miesto na svetový šampionát. S účinkovaním v A-skupine sa rozlúčia v nedeľu 3. júla o 18.00 h v Leviciach proti Lotyšsku. "Chcel by som povedať, že prepáčte za taký výsledok, ale treba si byť vedomí toho, že je to realita. Môj prístup bol vždy taký, že tréner je vždy zodpovedný za výsledok Ja som pripravený niesť zodpovednosť. Absencia hráčov nemá s tým nič spoločné. Prístup k prípravným a oficiálnym zápasom je iný, musí byť však stále rovnaký. Nechcem sa vyhovárať na to, že zostava bola oslabená, pretože v akomkoľvek zložení musíme bojovať a hrať s hrdosťou. Nedá sa povedať, že by naši chlapci nebojovali. Všetci sa snažili ukázať svoje maximum, súper nám však nedovolil ukázať naše lepšie stránky," uzavrel reprezentačný tréner.
 

Vyberte región