Vingegaard zvíťazil v 18. etape Tour de France, trumf má na dosah

22.07.2022 Celý región

Hautacam 21. júla (TASR) - Dánsky cyklista Jonas Vingegaard z tímu Jumbo-Visma zvíťazil vo štvrtkovej 18. etape 109. ročníka Tour de France a urobil dôležitý krok k celkovému triumfu. V cieli bol o 64 sekúnd skôr ako jeho najväčší konkurent Tadej Pogačar zo Slovinska (SAE Emirates) a zvýšil tak náskok na čele celkového poradia pred dvojnásobným obhajcom na 3:26 min. Tretí skončil Vingegaardov tímový kolega Wout van Aert z Belgicka. Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) skončil so stratou 34:10 min na 109. mieste.

Záverečná horská etapa na tohtoročnej Tour bola zároveň aj najťažšou pyrenejskou skúškou a Pogačar v nej mal jednu z posledných možností ohroziť Vingegaarda. Cyklisti museli počas nej zvládnuť náročný horský priesmyk Col d'Aubisque, prudký kopec Col de Spandelles s nasledovaný veľmi technickým zjazdom a záverečné slávne stúpanie na Hautacam.

Štartovalo sa v Lurdách, opäť sa začínalo dlhou rovinatou pasážou, kde sa predpokladal únik. Hneď po štartovom výstrele vyšprintoval dopredu Van Aert. Neskôr sa k nemu pridal Neilson Powless, no dvojica sa ďaleko nedostala. Potom sa o nástup postarali Christophe Laporte, Stan Dewulf, Andreas Leknessund, Stefan Bisseger, Florian Vermeersch a Michael Matthews. Získali asi 30-sekundový náskok, ale ani tento únik dlho netrval.

Po hodine sa z pelotónu odpojila obrovská skupina takmer 30 pretekárov, boli v nej Van Aert i Tiesj Benoot z Jumba, no ostatní favoriti zostali v pelotóne. Vrchol prvého stúpania prešla ako prvá 17-členná skupina, Gulio Ciccone získal najviac bodov na vrchárskej prémii. Na tri body sa dotiahol na Simona Geschkeho v boji o bodkovaný dres.

Ešte predtým sa o dramatický moment postaral Jack Bauer, ktorý po kolízii s novinárskou motorkou narazil do tímového auta SAE. Po ňom spadol Nils Eekhoff, obaja potrebovali lekárske ošetrenie z auta.

Po klesaní sa 40 km pred cieľom a pred kľúčovým stúpaním začal boj o žltý dres. Za vedúcou skupinou sa Pogačar snažil viackrát zbaviť Vingegaarda, ale neúspešne. Medzitým bol na predposlednom kopci Col de Spandelles ako prvý Van Aert, sekundovali mu Thibaut Pinot a Daniel Martinez. Pred záverečným kopcom celej Tour ustál Vingegaard ďalšie ataky Pogačara, Slovinec sa v jednu chvíľu ocitol v zjazde aj na zemi. Dán ho však športovo počkal a obaja si podali ruky. "Máme sa radi, vychádzame dobre a vzájomne sa rešpektujeme," uviedol Vingegaard.

Sedem kilometrov pred cieľom boli na čele už len Van Aert a Martinez, Pinot stratil kontakt. Na túto dvojicu sa doťahovali Pogačar, Sepp Kjuss a Vingegaard, čakalo sa na ďalší útok. Päť kilometrov pred cieľom boli vpredu už len Vingegaard, Pogačar a Van Aert. Dvojica Jumba sa vzdialila Slovincovi a dopredu vyštartoval osamotený Vingegaard, ktorý si na Hautacame prišiel po víťazstvo v žltom drese. K tomu pridal aj bodkovaný dres, keď sa ziskom 20 bodov dostal s nedostihnuteľným náskokom na čelo vrchárskej súťaže. "Ráno som hovoril manželke a dcére, že chcem zvíťaziť. Som šťastný, že sa mi to podarilo. Bol to ťažký dojazd, máme teraz ešte dva dni práce. Náš tím urobil úžasnú prácu, nikdy by som to bez neho nedokázal. Nechcem ešte hovoriť o celkovom prvenstve, na to bude čas o tri dni v Paríži," uviedol 25-ročný Vingegaard vo vysielaní Eurosportu.

Pogačar bol spokojný aj napriek tomu, že stratil na lídra 64 sekúnd: "Nebolo to zlé, bojoval som o etapu, nechal som tam všetko. Pre mňa je druhé miesto to najlepšie, čo som mohol dosiahnuť. Pred pádom som riskoval, bola to moja chyba. Jonas bol rýchlejší, ale mám ešte dve etapy a skúsim to."

Po klesaní sa 40 km pred cieľom a pred kľúčovým stúpaním začal boj o žltý dres. Za vedúcou skupinou sa Pogačar snažil viackrát zbaviť Vingegaarda, ale neúspešne. Medzitým bol na predposlednom kopci Col de Spandelles ako prvý Van Aert, sekundovali mu Thibaut Pinot a Daniel Martinez. Pred záverečným kopcom celej Tour ustál Vingegaard ďalšie ataky Pogačara, Slovinec sa v jednu chvíľu ocitol v zjazde aj na zemi. Dán ho však športovo počkal.

Sedem kilometrov pred cieľom boli na čele už len Van Aert a Martinez, Pinot stratil kontakt. Na túto dvojicu sa doťahovali Pogačar, Sepp Kjuss a Vingegaard, čakalo sa na ďalší útok. Päť kilometrov pred cieľom boli vpredu už len Vingegaard, Pogačar a Van Aert. Dvojica Jumba sa vzdialila Slovincovi a dopredu vyštartoval osamotený Vingegaard, ktorý si na Hautacame prišiel po víťazstvo v žltom drese. K tomu pridal aj bodkovaný dres, keď sa ziskom 20 bodov dostal aj na čelo vrchárskej súťaže.

V piatok je na programe rovinatá 188 km dlhá etapa z Castelnau-Magnoacu do Cahorsu, celkovým poradím môže ešte zamiešať takmer 41 km dlhá časovka z Lacapelle-Marivalu do Rocamadouru, ktorá je na programe v sobotu.
 

Vyberte región