Putin a Erdogan sa dohodli na posilnení politickej spolupráce

06.08.2022 Celý región

Moskva 5. augusta (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan sa v piatok dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce oboch krajín vrátane spolupráce v oblasti energetiky a obchodu. Vyplýva to z vyhlásenia Kremľa, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Obaja lídri sa v piatok stretli v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Ich spoločný rozhovor trval približne štyri hodiny. "Napriek súčasným regionálnym a globálnym výzvam lídri opätovne potvrdili svoju spoločnú vôľu ďalej rozvíjať rusko-turecké vzťahy," uviedol Kremeľ. Putin a Erdogan sa dohodli na zintenzívnení obchodu a podpore hospodárskej i energetickej spolupráce so zameraním na dopravu, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a stavebníctvo.

Ruský vicepremiér pre energetiku Alexandr Novak povedal, že ide o veľmi dôležitú dohodu, s väzbami zameranými na dosiahnutie "novej úrovne rozvoja" naprieč "prakticky všetkými sektormi".

Putin a Erdogan zdôraznili význam "úprimných a dôveryhodných vzťahov" potrebných na dosiahnutie regionálnej a globálnej stability, uviedol Kremeľ. Hovorili aj o obnovení dodávok ukrajinského obilia, pričom poukázali na "konštruktívne vzťahy" oboch krajín, ktoré podľa nich umožnili realizáciu tejto dohody. Vo vyhlásení Kremľa sa "špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine priamo nespomínala, všíma si AFP.

Putin a Erdogan hovorili aj o situácii v Sýrii. Potvrdili, "že prikladajú veľký význam napredovaniu politického procesu" v tejto krajine. "Opätovne bolo potvrdené odhodlanie konať spoločne a v úzkej vzájomnej koordinácii v boji proti všetkým teroristickým organizáciám," dodal Kremeľ.
 

Vyberte región