ECB by mala byť pri zvyšovaní sadzieb opatrná, varoval I. Visco

01.10.2022 Celý región

Florencia 30. septembra (TASR) - Guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco varoval pred príliš agresívnym sprísnením menovej politiky v eurozóne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"Stúpajúca inflácia ide teraz ruka v ruke s náhlym zhoršením rastových vyhliadok," uviedol Visco, ktorý je členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB). "V tejto situácii príliš rýchly a príliš agresívny nárast sadzieb zvyšuje riziko recesie."

Väčšina predstaviteľov ECB signalizovala, že naďalej podporujú rýchle sprísňovanie menovej politiky. Mnohí požadujú ďalšie zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov.

Podľa Visca sa však ECB nesmie príliš ohliadať na iné centrálne banky a zmenšovať svoj manévrovací priestor. "Predpoklad, že ECB bude v najbližších mesiacoch slepo nasledovať americký Fed, môže byť veľmi chybným odhadom."

ECB tento rok zatiaľ zvýšila svoju kľúčovú sadzbu celkovo o 1,25 percentuálneho bodu. Americká centrálna banka Fed zdvihla sadzby celkovo už o 3 percentuálne body. Dôvodom sprísňovania menových politík je vysoká inflácia.
 

Vyberte región