V piatok zadržali na Slovensku 222 nelegálnych migrantov

01.10.2022 Bratislava

Bratislava 1. októbra (TASR) – Na území Slovenska zadržali v piatok (30. 9.) 222 nelegálnych migrantov. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. Priblížila, že slovenskí policajti pomáhajú s monitorovaním situácie aj v prihraničných oblastiach Maďarska.

"Zintenzívnili sme spoluprácu operatívnych zložiek Slovenska, Maďarska, Rakúska a Česka pri eliminácii prevádzačstva. Faktom je, že primárne, približne v 80 percentách, prichádzajú do Európy nelegálni migranti zo Srbska, celkovo je na západnom Balkáne zaznamenaný nárast nelegálnej migrácie o 205 percent," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že na jeho pokyn sú aj v sobotu nasadené všetky potrebné zložky.

Do monitoringu štátnych hraníc sú podľa ministerstva zapojené hliadky policajného zboru z jednotlivých krajov, obvodné oddelenia, oddelenia služobnej kynológie, hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky, dopravnej polície, diaľničného oddelenia či mýtnej polície. "Na základe záverov zo včerajšieho rokovania krízového štábu ministra vnútra pomáha aj Hasičský a záchranný zbor, ktorý poskytol stany zo záchrannej brigády," spresnila hovorkyňa. Nonstop sú momentálne hliadky na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo, tiež na hraničných priechodoch Komárno, Medveďov a Štúrovo.

Slovenskí policajti pomáhajú a monitorujú situáciu vo zvýšenom počte aj na území Maďarska. "Dnes som osobne na území Maďarska, naše policajné hliadky pomáhajú maďarským kolegom a intenzívne si plnia svoje pracovné úlohy," povedal policajný prezident Štefan Hamran.

"Úrad hraničnej a cudzineckej polície tento rok prostredníctvom Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii zadržal 127 prevádzačov, ktorým sme preukázali 1850 migrantov," priblížil riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký.

Rakúsko a Česko zaviedli na hraniciach so Slovenskom od polnoci zo stredy (28. 9.) na štvrtok dočasné kontroly z dôvodu zvýšenej nelegálnej migrácie.

Mikulec zopakoval, že zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach je rozhodnutím zástupcov tých krajín, ktoré ich prijímajú. "Slovensko sa odmieta stať zberným táborom pre migrantov, ktorých by vrátilo Česko či iné krajiny, potrebujeme nájsť spoločné partnerské riešenie na medzinárodnej úrovni, s cieľom ochrániť hranicu schengenského priestoru," dodal s tým, že na pondelok (3. 10.) zvolal pracovný obed v Bratislave na úrovni ministrov vnútra Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska. Opakovane volá po zvýšení ochrany vonkajšej hranice EÚ.
 

Vyberte región