V Krajskom múzeu otvorili vianočnú expozíciu anjelov

25.11.2009 Prešov

Prešov 25. novembra (TASR) – Anjel ako jeden zo symbolov vianočných sviatkov je dominantnou témou výstavy s názvom Orbis Mystica, ktorú dnes sprístupnili v Krajskom múzeu (KM) v Prešove.
Návštevníci tu majú možnosť vidieť viac ako 100 exponátov s touto tematikou. Tú sa nesnažili na svojich výrobkoch zobraziť len ľudoví remeselníci v minulosti, kedy podobné ozdoby nechýbali takmer v žiadnej domácnosti, ale preniesla sa aj do súčasnej tvorby.
\"Každý rok v predvianočnom období pripravujeme expozíciu, ktorá by pripomínala ľuďom históriu i tradície prežívania týchto sviatkov. Snažíme sa vždy ponúknuť niečo iné a tentoraz sme sa rozhodli pre anjelov. Veríme, že výstava priláka veľa záujemcov a predovšetkým deti, \" povedala pre TASR etnologička KM Terézia Krafčíková.
Vo výstavných priestoroch sú inštalované figúrky anjelov z tradičných materiálov ako sú drevo, medovníky alebo keramika. Okrem toho sa tu však nachádzajú aj modely plastových bábik, ktoré sú oblečené v kostýmoch anjelov alebo víl a výrobky členov Soľnobanského čipkárskeho cechu.
Soľnobanská čipka má približne 400-ročnú tradíciu a pôvodne sa jej venovali ženy robotníkov zo soľnej bane, aby si privyrobili na živobytie. Ich výrobky sa objavovali napríklad ako obrúsky na vianočných stoloch alebo zdobili oltáre v kostoloch. Dnes členovia cechu vyrábajú z čipky aj ozdoby, ktorými si ľudia zdobia vianočné stromčeky.
Sviatočná expozícia je obohatená aj o barokových anjelov zo zbierkových fondov múzea a nachádzajú sa tu aj malé drevené betlehemy z dielne zosnulého ľudového rezbára Pavla Šarišského.
 

Vyberte región