Od Lucie do Vianoc sa kedysi pripravovala predpoveď počasia pre nasledujúci rok

06.12.2009 Celý región

Sedliská 6. decembra (TASR) - Ľudové tradície v predvianočnom období mali kedysi viacero podôb.
So sviatkom svätej Lucie je spojených množstvo zvyklostí a obradov, mnohí gazdovia si od tohto dňa dokonca pripravovali predpoveď počasia pre budúci rok.
\"Pred mnohými rokmi neexistovala televízia ani internet, takže sme nevedeli, či bude na sklonku týždňa slnečno, alebo bude pršať, \" uviedla pre TASR Anna Mrážiková zo Sedlísk v okrese Vranov nad Topľou. Ako dodala, mnohí gazdovia si v priebehu 12 dní od Lucie do Vianoc každý deň zapisovali na papier aktuálne počasie. Jeden deň v tomto prípade znamenal jeden mesiac a zaznamenané informácie potom muži údajne využívali pri organizovaní rôznych prác v priebehu roka.
Na sviatok svätej Lucie si spomína 78-ročná dôchodkyňa aj v súvislosti s vyháňaním bosoriek či zlých duchov. Pestré obrady sa podľa jej slov viazali k Štedrému dňu. \"Počas sviatku Štedrého dňa, po našom Vilie, dievčatá upratovali domácnosti. Podvečer sa pozberané smeti vyhadzovali do priekopy pri ceste a ak v tej chvíli zabrechal v niektorom dome pes, dievča sa podľa toho malo vydať buď na horný, alebo dolný koniec dediny, \" priblížila Mrážiková.
Podľa slov dôchodkyne nemohli na štedrovečernom stole počas sviatkov chýbať hostie s medom, kyslá hubová polievka, bobáľky s makom či fazuľový prívarok. Zvláštnosťou bolo pojedanie neolúpaného cesnaku. \"Malý cesnak v šupke sme prehltli v celku, podľa tradície šlo o to, aby sme si zachovali sviežosť a zdravie, staršia generácia hovorila, aby sa nám nelúpali tváre, \" uzavrela Mrážiková.
 

Vyberte región