Simonová vyhrala stíhačku, Bátovská Fialková na 25. mieste

12.02.2023 Celý región

Oberhof 12. februára (TASR) - Francúzska biatlonistka Julia Simonová získala zlato v stíhacích pretekoch na majstrovstvách sveta v nemeckom Oberhofe. V nedeľu spravila iba jednu chybu na strelnici a do cieľa prišla v čase 32:00,8 minúty, o 27 sekúnd pred víťazkou úvodného šprintu Denise Herrmannovou-Wickovou z Nemecka. Tretia skončila Marte Olsbuová Röiselandová z Nórska so stratou 37,7 s. Slovenka Paulína Bátovská Fialková obsadila s piatimi chybami na strelnici 25. miesto (+3:08,5 min).

Dvadsaťšesťročná Simonová dosiahla premiérové individuálne víťazstvo na vrcholných podujatiach, doteraz mala na konte jedno striebro zo ZOH a dve cenné kovy z MS v mixoch. Stíhačka jej však ide, čo dokazuje vo Svetovom pohári, kde túto disciplínu vyhrala už trikrát. "Bolo to šialené, neuveriteľné, neskutočné. Bola som veľmi koncentrovaná. Pred poslednou streľbou mi tréner povedal, že tretia je ďaleko za mnou, no ja som si povedala, že na tom nezáleží. Chcela som len vyhrať," povedala víťazka.

Herrmannová-Wicková si pripísala už ôsmu medailu zo svetových šampionátov, z toho piatu v individuálnych disciplínach. Do nedeľňajších pretekov odštartovala s náskokom 2,2 sekundy pred Švédkou Hannou Öbergovou a 26,2 s pred jej krajankou Linn Perssonovou. Na úvodnej ležke minuli jeden terč obe prvé pretekárky a na čelo sa dostal Öbergová s náskokom 5,1 s pred Nemkou. Za nimi išli čistá Perssonová a Simonová. Na druhej položke minula Švédka dva terče a klesla na štvrté miesto, Herrmannová-Wicková sklopila všetkých päť a išla do čela pred Simonovú. Na tretej streľbe však raz minula a zo strelnice vybehli s Francúzkou narovnako. Nemecká pretekárka bola na bežkách o čosi rýchlejšia, ale na poslednej stojke minula dvakrát, kým Simonová len raz a tak z triumfu tešila Francúzka.

Do stíhačky sa dostali aj obe sestry Fialkové. Paulína spravila na prvej ležke jednu chybu a priebežne bola 22., bezchybná Ivona figurovala na 37. pozícii. Obom však nevyšla druhá položka, keď si zhodne pripísali tri trestné kolá a pripravili sa o lepšie umiestnenie. Paulína Bátovská Fialková nakoniec skončila s piatimi chybami na 25. priečke a Ivona Fialková so šiestimi na 44. pozícii (+4:40,2 min).

"Na oboch ležkách som nič nevidela. Či padla alebo nepadla rana, som sa riadila hlavne podľa zvuku, čo je dosť neregulárne, ale nedá sa nič robiť. Také boli podmienky. Prvá ešte ako-tak popadala s jednou chybou, no na tej druhej som fakt nič nevidela a tri zostali. Stojky za 1+0 už boli ok. Keďže som sa zosunula dozadu, tam som strieľala už na predných stavoch, kde bola viditeľnosť oveľa lepšia," povedala Bátovská Fialková pre RTVS. "Mala som vyššie očakávania. Chcela som sa posunúť aspoň do tej tridsiatky, ale bolo to dnes hop alebo trop. Sama som bola prekvapená, že som dala na prvej ležke nulu, lebo som ani nevidela, či strieľam na správny terč. Potom to už bol boj. Ale na trati som sa cítila dobre, to bolo fajn," uviedla Ivona Fialková.

MS v Oberhofe - stíhačka žien:

1. Julia Simonová (Fr.) 32:00,8 min (1),
2. Denise Herrmannová-Wicková (Nem.) +27 s (4),
3. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) +37,7 s (3),
4. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +1:00,3 (3),
5. Sophia Schneiderová (Nem.) +1:08,3 (4),
6. Lou Jeanmonnotová (Fr.) +1:08,7 (1),
7. Tereza Voborníková (ČR) +1:12,9 (2),
8. Hanna Kebingerová (Nem.) +1:21,5 (2),
9. Sophie Chauveauová (Fr.) +1:23,6 (3),
10. Linn Perssonová (Švéd.) +1:27,3 (3), ...,
25. Paulína BÁTOVSKÁ FIALKOVÁ +3:08,5 (5),
44. Ivona FIALKOVÁ (obe SR) +4:40,2 (6)
 

Vyberte región