Podnikatelia Sergej Salmanov a jeho syn sú vinní z podplácania

15.03.2023 Bratislava

Bratislava 14. marca (TASR) – Ruskí podnikatelia Sergej Salmanov a jeho syn Alexander sú vinní z podplácania. Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom verejnom zasadnutí potvrdil predošlé rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Sergej Salmanov dostal súhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní siedmich rokov, jeho syn o rok menej. Do väzenia nenastúpia, keďže si tresty už v minulosti odpykali.

Sergeja Salmanova odsúdili aj na peňažný trest vo výške 15.000 eur a v prípade jeho nezaplatenia na náhradný nepodmienečný trest v trvaní 18 mesiacov. Alexander Salmanov dostal peňažný trest vo výške 10.000 eur alebo náhradný trest 12 mesiacov väzenia.

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš poukázal na to, že skutok popísaný v podanej obžalobe sa stal. "Súd prvého stupňa vyhodnotil všetky vykonané dôkazy, akceptujúc právny názor dovolacieho senátu," zdôraznil s tým, že ŠTS postupoval správne aj pri uložení trestu. Odvolanie špeciálnej prokuratúry i obhajoby preto NS SR zamietol.

Obhajca dvojice odsúdených Viktor Križiak považuje rozhodnutie NS SR za alibistické, ktoré nespĺňa základné náležitosti zákonného rozhodnutia. "Nezohľadnil žiadnu z dôležitých pripomienok a argumentov, ktoré obhajoba ponúkala počas dlhoročného procesu," podotkol. Avizuje napadnutie tohto rozhodnutia podaním dovolania.

Podľa obžaloby si v apríli a máji 2010 dali neoprávnene vyplatiť nadmerné odpočty DPH vo výške 443.000 eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. V roku 2016 bolí síce oslobodení spod obžaloby, ale NS SR v septembri 2020 vyhovel mimoriadnemu dovolaniu vtedajšej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a kauzu vrátil späť na ŠTS.

V prípade podplácania šéfky daňového úradu v Šamoríne Márie Z. právoplatne odsúdili v minulosti Sergeja Salmanova na sedem rokov a jeho syna Alexandra na šesť rokov väzenia. Oboch neskôr podmienečne prepustili na slobodu. Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vrátenia DPH rovnako desať percent z uplatnených odpočtov. ŠTS pri svojom opätovnom rozhodnutí rozhodol o uložení spoločného trestu.
 

Vyberte región