Vianočné sviatky sa pre niektorých veriacich začnú 6. januára

05.01.2010 Humenné

Ruská Poruba/Sukov 5. januára (TASR) - Gréckokatolícki veriaci už väčšinou slávia Vianoce v tradičnom decembrovom termíne. Štedrá večera sa však v obci Ruská Poruba v okrese Humenné ešte donedávna podávala až 6. januára.
Na tento deň a s ním spojené niekdajšie tradície a zvyklosti si spomína aj Anna Radomská z Vranova nad Topľou. \"Všetci ľudia z obce Ruská Poruba sa kedysi po 16. h šli do miestneho potoka poumývať. Takmer vždy bol v tom čase zamrznutý, takže sa doňho musel vysekávať otvor, \" priblížila Radomská. Do nádoby s názvom žochtár si nabrali gazdiné studenú vodu, následne sa rodiny vracali späť do svojich príbytkov a zasadali k štedrovečernému stolu. Pri vstupe do domu každý vyslovil pozdrav Christos Raždajetsja, na čo sa odpovedalo, Slavite jeho. Tradičné oblátky, ktoré sa dnes konzumujú s medom a cesnakom, boli v Ruskej Porube nahrádzané čerstvým domácim chlebom. Ďalším chodom bola hustá hríbová polievka mačanka, bobáľky s makom, nasledovali pečené alebo varené pirohy s kapustou. Na záver sa podávala polievka slivčanka. Pripravená bola zo sušených sliviek a fazule. Z každého druhu jedla sa odoberalo do pripravenej nádoby s vodou z potoka aj niečo pre dobytok v stajni.
V týchto dňoch sa na narodenie Ježiša Krista, čiže roždestvo Christovo podľa juliánskeho kalendára pripravuje v obci Sukov v okrese Medzilaborce asi 70 pravoslávnych veriacich. \"Šiesteho januára dodržiavame veľký pôst, keďže v tomto roku vyšiel tento deň na stredu, pôst by mal byť ešte prísnejší, \" uviedol pre TASR správca miestnej pravoslávnej farnosti Miroslav Pirchala. Ako dodal, po večeri sa farníci zúčastnia na bohoslužbe s názvom Veľké povečerie, samotný sviatok narodenia Spasiteľa sa oslávi vo štvrtok 7. januára, po ňom nasleduje sviatok presvätej Bohorodičky a sviatok mučeníka svätého Štefana pripadá na 9. januára.
 

Vyberte región