V Tatranskej galérii slávnostne otvoria dve výstavy

21.01.2010 Poprad

Poprad 21. januára (TASR) – V zrekonštruovanej Tatranskej galérii v Poprade v piatok (22. 1. ) slávnostne otvoria dve výstavy, na ktorých si budú môcť milovníci výtvarného umenia pozrieť pohľad insitných umelcov na svet ...
Cieľom prvej výstavy, ktorá nesie názov „Insitné, ale naše“ má za cieľ prezentovať umelecké hodnoty tzv. „neštudovaného“ výtvarného prejavu. Pozostáva zo zbierok Vihorlatského múzea v Humennom a Tatranskej galérie. Návštevníci budú môcť vidieť diela nielen slovenských, ale aj maďarských, talianskych, ukrajinských alebo francúzskych tvorcov. Podľa Anny Ondrušekovej, riaditeľky Tatranskej galérie predstavuje naivné umenie výrazne individualistický charakter, ale tiež pôvab a krásu naivného realistického názoru.
Druhá výstava, popradského rodáka Lukáša Roganského pod názvom Afganistan očami dokumentaristu, je podľa Ondrušekovej z iného súdka. Cyklus fotografií, ktorý bude vystavený v Tatranskej galérii sa zameriava predovšetkým na Balkán a Afganistan, kde bol Popradčan ako spravodajský kameraman už 17-krát. „Fotografie, ktoré Roganský v Afganistane vytvoril, sú zábermi frontového dokumentaristu, vyznačujú sa vystihnutím kontrastov prostredia a situácií, v akých sa táto krajina nachádza. Má zmysel pre detail a vyvážene pracuje s kompozíciou, “ zhodnotila riaditeľka Tatranskej galérie a zároveň jedna z kurátoriek výstavy.
Súčasťou otvorenia oboch výstav bude o 17.00 h aj džezový koncert basgitaristu Oskara Rózsu s kapelou Partnership unlimited.
 

Vyberte región