HANUŠOVCE: Vlastivedné múzeum sprístupnilo expozíciu technických veteránov

25.01.2010 Celý región

Hanušovce nad Topľou 25. januára (TASR) - V priestoroch Vlastivedného múzea v Hanušovciach dnes slávnostne otvorili vernisáž múzejnej výstavy s názvom Boli raz moderné.
Expozícia chce prostredníctvom veľkého množstva prístrojov a zariadení poukázať na prudký rozvoj audiovizuálnej, komunikačnej a inej techniky, ktorý bol zaznamenaný od polovice 20. storočia.
Výstava je podľa jej organizátorov aj istou spomienkou na predmety dennej potreby, ktoré sa v istom období hodnotili ako najnovšie výdobytky elektrotechnického priemyslu. \"Niekdajšie posledné vymoženosti audio a videotechniky sú dnes vystavované ako múzejné exponáty hlavne pre mladšiu generáciu návštevníkov nášho zariadenia, \" uviedla pre TASR riaditeľka múzea Mária Kotorová. Ako dodala, staré rádiá z 50. rokov, gramofóny či prehrávače magnetofónových pások sú pre dnešných študentov raritou. \"Týka sa to tak písacieho stroja z obdobia 2. svetovej vojny, ako aj najstaršieho vystavovaného počítača z 80. rokov 20. storočia, \" konštatovala.
Ambíciou vernisáže je poukázať na postupný vývoj vedecko-technického pokroku, keď sa staré zariadenia pretvárajú na oveľa vyspelejšiu techniku. Vedľa seba sú umiestnené historické fotoaparáty a kamery, ktoré postupne vystriedali digitálne prístroje, staré vojenské telefóny sú na inom mieste uložené pri novodobých mobilných telefónoch. Pre návštevníkov sú podľa Kotorovej pripravené aj technické \"veterány\" v podobe starých žehličiek, šijacích strojov či rôznych druhov školských pomôcok.
Technická výstava v hanušovskom Vlastivednom múzeu, ktoré si v tomto roku pripomenie 35 rokov svojej existencie, potrvá do 3. marca 2010.
 

Vyberte región