Tatranská galéria ponúka dve nové výstavy v Starom Smokovci

02.02.2010 Poprad

Tatranská galéria sprístupnila začiatkom februára vo výstavných priestoroch vo vile Flóra v Starom Smokovci dve nové výstavy.
Prvá z nich dostala názov Krajina Slovenska zo zbierok Tatranskej galérie, druhá predstavuje tvorbu Štefana Jakubca pod názvom Variácie krajiny Spiša.
Prvá výstava prezentuje obrazy zo zbierkového fondu Tatranskej galérie, ktoré mapujú staršiu i súčasnú krajinomaľbu. „Vybrané diela približujú krajinu z rôznych regiónov Slovenska, no vo väčšej miere sú zastúpené diela s vyobrazením Tatier. Práve na túto tematiku je zbierkový fond Tatranskej galérie predovšetkým orientovaný, “ uviedla kurátorka výstavy Kamila Tilová. Ako dodala, milovníci krajinomalieb si môžu vo vile Flóra vychutnať práce Ferdinanda Katonu, Maximiliána Schurmanna, Miloša Alexandra Bazovského, Gustáva Mallého, ale zastúpenie tu majú aj mladší autori, napríklad František Veselý či Július Koller.
Druhá výstava v tých istých priestoroch predstavuje menej známu tvorbu spišského rodáka, kamenosochára Štefana Jakubca (1927 – 1971). Hoci sa mu z politických dôvodov nepodarilo vyštudovať sochárstvo na pražskej Akadémii výtvarných umení, jeho talent a schopnosť zručne pretlmočiť umeleckú ideu do kameňa mu otvárali dvere k pracovným príležitostiam. Realizáciou svojich diel ho poverovali významní českí i slovenskí sochári. Azda najznámejšia je jeho spolupráca s Rudolfom Uherom, pre neho vytvoril sochu na Svetovú výstavu v japonskej Osake v roku 1970. Zaujímavé sú aj jeho vlastné diela (Baník, Dievča s knihou, milenci a iné... ). „Okrem sochárskej tvorby zanechal aj množstvo štúdií – predovšetkým spišskej krajiny. V kresbách ceruzou sa prejavuje jeho vzťah k rodnému regiónu. Krajinu Spiša približuje v jej nedotknutej kráse. Jeho štúdie vyžarujú pokoj a harmóniu, v mnohých variáciách zvečnil aj tatranskú prírodu, “ spresnila kurátorka Kamila Tilová.
Obe výstavy v smokoveckej vile Flóra potrvajú do konca apríla.
 

Vyberte región