Pediatri sú rozhorčení z diania v NR SR, apelujú na prijatie zmien

08.09.2023 Bratislava

Bratislava 7. septembra (TASR) - Pediatri sú znepokojení a rozhorčení z diania v Národnej rade (NR) SR. Upozorňujú, že neprijatie zmien pre pediatriu bude mať vplyv na rozsah poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) opätovne vyzvala politikov, aby situáciu v pediatrii riešili.

Pediatri vyjadrili rozhorčenie nad neúspešným otvorením štvrtkovej mimoriadnej schôdze, na ktorej sa malo okrem iného hlasovať o skrátení fungovania ambulantných pohotovostí či zvýšení poplatkov na urgentoch a pohotovostiach. V tejto súvislosti opäť vyzvali politikov, aby prevzali zodpovednosť a pridali sa k záchrane "potápajúcej sa lode".

"V prípade, že zajtra nebude otvorená schôdza a nebudú prijaté žiadne opatrenia - bez ohľadu na oficiálne vyjadrenia politikov prečo a kvôli čomu, vezmeme na vedomie, že politici tejto krajiny nechali pediatrov, aby sa zariadili. Budeme nútení pripraviť také opatrenia, ktoré nám umožnia zabezpečiť aspoň základné a neodkladné fungovanie zdravotnej starostlivosti o deti," uviedli pediatri.

Varujú, že v miestach, kde je situácia neúnosná, nebude možné poskytovať zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu ako doteraz. "V miestach, kde nesú kolegyne a kolegovia na svojich pleciach neúnosné množstvo práce v dennej či pohotovostnej službe, prispôsobia svoju činnosť svojim možnostiam a nebudú viac robiť na úkor svojho fyzického či psychického zdravia," dodala SSPPS SLS.

Skrátenie ordinačných hodín ambulantných pohotovostí prináša návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti. Poslanci o nej mali rokovať na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi parlamentu, ktorú sa nepodarilo otvoriť. Opäť sa ju pokúsia otvoriť v piatok.

Na opatreniach sa zhodli aj zástupcovia ambulancií a nemocníc počas okrúhleho stola na pôde ministerstva zdravotníctva. Rezort ich navrhol potom, ako vyše 400 pediatrov podalo výpoveď z ambulantných pohotovostných služieb pre nedostatok personálu a ich preťaženosť.
 

Vyberte región