V Prahe protestujú tisíce ľudí, žiadajú demisiu vlády

16.09.2023 Celý región

Praha 16. septembra (TASR) - Tisíce ľudí na Václavskom námestí v Prahe v sobotu protestujú proti vláde Petra Fialu. Mimoparlamentná strana Právo, Rešpekt, Odbornosť (PRO) Jindřicha Rajchla, ktorá demonštráciu organizuje, opäť žiada demisiu Fialovho kabinetu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Nespokojnosť s vládou je podľa neho masívna. Jeho strana nesúhlasí najmä s postupom vlády v súvislosti s infláciou, daňovými zmenami či zmenami v dôchodkovom systéme. "Chceme vládu, ktorá bude krajinu riadiť a nie len počúvať povely z Bruselu. Nechceme premiéra, ktorý je len bábkou mocipánov z Washingtonu a Kyjeva," vyhlasoval na proteste Rajchl. Zdôraznil, že chce ísť "orbánistickou cestou", ktorá podľa jeho tvrdení funguje.

Policajti z odboru extrémizmu a terorizmu zadržali počas protestu muža, ktorého podozrievajú z trestného činu popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy. "Na tričku mal symbol podpory ruskej agresie," uviedla na sociálnej sieti X polícia. Muž mal na tričku obrázok so symbolom ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov.

Na demonštrácii sa objavili aj jej odporcovia s ukrajinskými vlajkami. V závere protestu zazneli česká a slovenská štátna hymna. Po viac ako dvoch hodinách sa demonštranti vydali na Letnú, kde chcú protestovať pred jednou z budov ministerstva vnútra.

Strana PRO vo svojom politickom programe sľubuje voličom splnenie 20 bodov. Dištancuje sa od Európskej zelenej dohody, Istanbulského dohovoru či prijatia eura a chce odstúpiť od dohody o obrannej spolupráci medzi ČR a Spojenými štátmi (DCA). Strana Právo, Rešpekt, Odbornosť tiež sľubuje vetovanie vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie a vytvorenie novej platformy s inými stredoeurópskymi štátmi.

"Jediná cesta k lepšej budúcnosti pre ČR je v spojení so stredoeurópskymi krajinami typu Slovenska, Rakúska, Maďarska, Srbska a vybudovanie si vlastnej cesty, ktorá nebude závislá ani na Západe, ani na Východe, ale bude sebavedomo presadzovať našu vlastnú národnú politiku," uviedol Rajchl vo videu, v ktorom pozýval ľudí na sobotnú demonštráciu.

Organizátori protest označili za celonárodné stretnutie "Česko proti vláde". Naposledy sa v Prahe zišli v apríli, vtedy z Václavského námestia pochodovali pražskou magistrálou a pozdĺž nábrežia až pred Úrad vlády. Okolo neho plánovali vytvoriť živú reťaz, čo sa im ale nakoniec nepodarilo.

Za marcovú demonštráciu čelili kritike vládnych predstaviteľov pre incident, keď sa po skončení oficiálneho protestu časť demonštrantov pokúsila vniknúť do budovy Národného múzea. Rozbúrený dav, ktorý chcel odstrániť ukrajinskú vlajku z fasády budovy, vtedy rozháňali ťažkoodenci.
 
 

Česku ponúkam cestu Orbána, vyhlásil organizátor protestu v Prahe

Praha 16. septembra (TASR) - Českej republike ponúkam cestu Viktora Orbána, vyhlásil šéf mimoparlamentnej strany Právo, Rešpekt, Odbornosť (PRO) Jindřich Rajchl, keď dav demonštrantov z protestu Česko proti vláde dorazil v sobotu večer z Václavského námestia na Letenskú pláň, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Rajchl považuje spôsob vládnutia maďarského premiéra Viktora Orbána za overenú a funkčnú cestu, ktorá by mala byť pre Česko vzorom. Protestujúcim ľuďom prisľúbil, že ak sa dostane do vlády, chce ČR viesť rovnakým spôsobom.

Okrem premiéra kritizoval najmä ministra vnútra Víta Rakušana a ministerku obrany Janu Černochovú, ktorú nazval "ministerkou vojny". Keď dav smeroval na Letenskú pláň popri ministerstve vnútra, skandoval "Rakušan do basy".

Predseda PRO tiež vyzval ľudí, aby nesledovali mainstreamové, ale tzv. "alternatívne" médiá. Zdôraznil, že je dôležité, aby sa na protivládnych protestoch zúčastňovalo čoraz viac ľudí. Vláda sa ich tak podľa jeho slov bude báť. Dodal však, že jej zvrhnutie bude trvať dlhší čas.

Premiér Petr Fiala uviedol, že demonštráciu zaznamenal len okrajovo, lebo bol na Dňoch NATO. Tam podľa neho ľudia vyjadrovali podporu Severoatlantickej aliancii aj krokom vlády. Minister vnútra protest nekomentoval.

Na demonštrácii na Václavskom námestí sa podľa polície zúčastnili vyššie jednotky tisíc ľudí. Medzi rečníkmi bola napríklad aj senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či poslanec opozičného hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Jaroslav Foldyna. Rajchl tiež v dave vítal poslancov hnutia ANO.

Uviedol, že nespokojnosť so súčasnou českou vládou je podľa neho masívna. Nesúhlasí najmä s postupom vlády v súvislosti s infláciou, daňovými zmenami či zmenami v dôchodkovom systéme. Kritizoval tiež ministra vnútra Víta Rakušana, vysoké ceny energií alebo nedostatok liekov.

Polícia neskôr na sociálnej sieti X uviedla, že počas protestu zadržala muža, ktorého podozrieva z trestného činu popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy. Muž mal na tričku obrázok so symbolom vagnerovcov. Na demonštrácii sa objavili aj jej odporcovia s ukrajinskými vlajkami.
 
 

Vyberte región