Aj počas veľkonočných sviatkov by sme mali jesť a piť iba striedmo

28.03.2010 Celý región

Banská Bystrica 28. marca (TASR) - Na Veľkonočnú nedeľu, tohto roku pripadla na 4. apríla, sa skončí 40-dňový pôst.
V niektorých rodinách sa počas neho podľa stáročnej tradície konzumujú diétne jedlá - najmä strukoviny, kyslá kapusta, zemiaky, zelenina. Všetko bez mäsa, a to dokonca aj v nedeľu.

Dni pôstu však nahradia dni veľkonočného hodovania, kedy sa na stôl dostanú i jedlá, ktoré pri nestriedmej konzumácii môžu ľudskému zdraviu aj uškodiť. Je to predovšetkým typické klasické veľkonočné menu, kde zvyčajne nechýbajú klobásy, údená šunka, rôzne druhy mäsa, rozmanité druhy koláčov a vajíčka.

K zdraviu prospešným potravinám podľa odborníkov na výživu však rozhodne nepatria mnohými Slovákmi obľúbené údené mäsá, klobásy či slanina. Sú totiž okrem vysokého obsahu soli, tukov a nasýtených mastných kyselín aj zdrojom dusičnanov a dechtových látok, ktoré vznikajú pri údení.

\"Sú to typické druhy veľkonočných potravín a keď už teda na stole musia byť, nech sú to skôr chudé druhy údenín, konzumované v menších množstvách a doplnené množstvom čerstvej zeleniny. Chren, ktorý je tiež typickou veľkonočnou pochutinou, je zdravý, pretože obsahuje vitamíny A, skupiny B, ako aj vitamín C, ktorý môžeme zvýšiť pridaním postrúhaného jabĺčka či mrkvy. Obsahuje tiež silice so sírnymi zlúčeninami, po ktorých má svoju typickú chuť, \" konštatuje vedúca odboru hygieny výživy Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Ivana Sedliačiková,

Najtypickejšou potravou na Veľkú noc sú vajíčka. Sú nielen symbolom jari a zárodku nového života, ale v prípade nedostatočnej tepelnej úpravy aj rizikom hnačkového ochorenia – salmonelózy. Preto je potrebné dbať na ich dostatočnú tepelnú úpravu najmä do šalátov, ale aj na obložené misy.

\"Aj keď vajcia obsahujú veľa cholesterolu, nemožno ich z nášho jedálnička vylúčiť. Je však potrebné dbať na to, aby sme neprekročili jeho odporúčanú dennú dávku. Ak ich počas Veľkej noci skonzumujeme viac, môžeme sa nadbytočného cholesterolu zbaviť vyššou konzumáciou zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín, \" upozorňuje Sedliačiková.

Striedmo máme pristupovať tiež ku konzumácii alkoholu a sladkostí. Držať sa tradície je v tomto prípade vhodnejšie, ako podľahnúť múčnikom s množstvom krémov a poliev. Za čias našich starých mám nesmeli v tieto sviatočné dni chýbať najmä kysnuté koláče - tvarohovníky, makovníky, orechovníky či iné kysnuté pochúťky so sušeným ovocím, prípadne naplnené slivkovým lekvárom. Tieto koláče sú bohatšie na nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, ako aj minerálne látky. Ak by sme všetky tieto rady mali zhrnúť, tak najlepšie je dopriať si všetkého s mierou a k tomu dostatočný pohyb, uzatvára zdravotníčka.
 

Vyberte región