V Centre olympijskej prípravy v Poprade chcú zastrešiť aj sánkarov

30.03.2010 Poprad

Poprad 30. marca (TASR) - V Centre olympijskej prípravy na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade chcú od novej sezóny okrem lyžiarov zastrešiť aj sánkarov.
Filozofiou celého projektu, ktorý vznikol na podnet Ministerstva školstva SR, je podporiť výchovu mladých talentov v olympijských športoch.
Od 1. septembra 2009 funguje na Slovensku desať centier olympijskej prípravy, v popradskom pôsobilo v uplynulej sezóne osem zjazdárov a dvaja bežci. "Našou ambíciou je vychovať čo najviac mladých športovcov, ktorí by o štyri roky mohli reprezentovať Slovensko na ZOH v Soči. Prvý polrok môžeme hodnotiť ako úspešný, najťažšie kroky máme za sebou. Po spustení centra sme iniciovali výjazd do špičkového rakúskeho strediska v Stammse, kde trénujú najlepší rakúski zjazdári, lyžiari a skokani. Riaditelia športových tried mali možnosť vidieť ako funguje model prípravy, ktorý cheme aplikovať aj na Slovensku. Už od 1. septembra 2010 by sme v našom stredisku v Poprade okrem talentovaných lyžiarov radi zastrešili aj sánkarov, " povedal pre TASR Gabriel Jamnický, ktorý je na gymnáziu v Poprade'vedúcim centra olympijskej prípravy v alpskom lyžovaní.
V uplynulej sezóne ho potešil najmä výkonnostný progres Adama Žampu. "Adam veľmi vyskočil a mal šancu štartovať aj na ZOH 2010 vo Vancouveri, no v decembri sa podrobil operácii slepého čreva a musel vynechať úvod sezóny. Po novom roku však dosiahol výborné výsledky, vyhral Veľkú'cenu Slovenska, v Jasnej získal titul majstra republiky a triumfoval aj vo FIS-ovom slalome v slovinskom stredisku Skofja Loka. Na medzinárodných majstrovstvách Česka v slalome i v obrovskom slalome po prvom kole viedol. V slalome skončil napokon druhý tesne za Ondřejom Bankom, v "obráku" bol tretí. Vo svojom ročníku (1990) bol druhým najlepším na svete. Teraz nás čaká prechodné obdobie, od mája začneme s prípravou na novú sezónu. Radi by sme posilnili náš tím o dvoch-troch mladých zjazdárov, " dodal Jamnický.
 

Vyberte región