Podnikatelia by sa ku korune ani napriek problémom eura nechceli vrátiť

25.07.2010 Celý región

Bratislava 25. júla (TASR) - Väčšina slovenských podnikateľov a poslancov by sa k slovenskej korune vrátiť nechcela.
A to aj napriek problémom, ktoré v poslednom čase zažíva spoločná európska mena eura. Vyplýva to z ankety, pri ktorej TASR oslovila vybrané osobnosti ekonomického a politického života s otázkou, či by sa nechceli vrátiť spať k slovenskej korune.

Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR:

Ja by som sa nevrátil k slovenskej korune, pretože bola iba jeden malý ostrov, bola veľmi ohroziteľná. Momentálne to s tým eurom kvôli neposlušným krajinám v Európskej únie ako Grécko či Španielsko tiež nevyzerá veľmi dobre, ale predsa sme za jedným stolom, so silnou menou, ktorá robí protiváhu doláru, a preto by som euro nemenil. V januári 2009 sa nám podarilo vstúpiť do eurozóny so silným eurom, čím sa upevnili naše mzdy, naše úspory, takže euro je jeden revolučný krok, je to výdobytok novej doby a ja som plne za euro.

Viktor Kouřil, podpredseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností:

Mne je to jedno, peniaz ako peniaz.

Tibor Gregor, výkonný riaditeľ Klubu 500:

Určite nie, v žiadnom prípade. S eurom sa cítim ako plnohodnotný člen Európskej únie. Človek sa cíti súčasťou únie, keď môže ísť z jednej krajiny do druhej a platiť jednou a tou istou menou, mať priamy prehľad o životnej úrovni, o cenách v iných krajinách.

Robert Kičina, výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska:

Nie, pretože ako súkromnej osobe mi je euro bližšie, čo sa týka cestovania. Z hľadiska mojej pracovnej pozície je euro výhodnejšie pre ekonomické subjekty na Slovensku, pretože menová stabilita je veľké plus, najmä v týchto turbulentných časoch sa to ukázalo ako pozitívum.

Ivan Štefanec, poslanec NR SR za SDKÚ-DS:

Rád používam výhody eura, ktoré sú predovšetkým v tom, že ušetrím poplatky za výmenu meny pri cestovaní a nemusím sledovať výmenné kurzy, keď sa pohybujem v krajinách eurozóny.

Peter Pelegrini, poslanec NR SR za Smer-SD:

Nechcel by som sa vrátiť k slovenskej korune. Priznám sa, že od zavedenia eura ma už taká myšlienka nenapadla ani napriek tomu, že počúvame o problémoch eura, ohrození spoločnej meny. Ale nemám také pocity, že by som sa rád vrátil k slovenskej korune, nie.
 

Vyberte región