Pri Malej Domaši začali budovať fotovoltickú elektráreň za 2,8 milióna eur

26.07.2010 Celý región

Malá Domaša 26. júla (TASR) - Pri obci Malá Domaša v okrese Vranov nad Topľou sa začala v týchto dňoch budovať solárna fotovoltická elektráreň, ktorá by mala po dokončení stavebných prác a inštalovaní potrebnej ...
Investorom projektu je bratislavská spoločnosť GESTUS Investments. Náklady na jeho realizáciu by mali dosiahnuť asi 2,8 milióna eur.
\"Fotovoltická elektráreň s výkonom 0,73 megawattu je momentálne v procese výstavby, do prevádzky by mala byť spustená už v polovici augusta, \" informovala TASR zástupkyňa spoločnosti GESTUS Investments Adriana Šklíbová. Počiatočné práce sa podľa jej slov v týchto dňoch zamerali na terénne úpravy. Z celkovej plochy 3,5 hektára, na ktorej budú umiestnené moderné technologické zariadenia, je pre ich inštaláciu pripravených už viac ako 2,8 hektára pôdy. \"Zároveň začíname s umiestňovaním takzvaných trakerov, na ne plánujeme osadiť viac ako 260 solárnych panelov, \" priblížila Šklíbová.
Elektrická energia sa bude pomocou slnečného žiarenia získavať pri Malej Domaši inovatívnou technológiou. \"Trakery a solárne panely nie sú statické, ale natáčavé, čiže v priebehu dňa, ale aj počas celého roka budú rotovať za slnkom, \" poznamenala Šklíbová. Podľa jej informácií sa takýto moderný typ elektrárne na Slovensku zatiaľ nevybudoval.
Výstavbu fotovoltickej solárnej elektrárne na východe Slovenska podporila aj Európska únia. Eurodotácia sa na investícii projektu podieľa 50 percentami. Vyprodukovaná elektrická energia by mala podľa Šklíbovej slov v budúcnosti smerovať do siete Východoslovenskej distribučnej spoločnosti.
 

Vyberte región