Odbory sa s vedením hencovských firiem dohodnú možno na budúci týždeň

29.07.2010 Celý región

Vranov nad Topľou 29. júla (TASR) - Podporu pondelňajšiemu (2. 8. ) vyjednávaniu medzi sprostredkovateľom z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) a zástupcami manažmentu spoločností Kali Agro, s. r. o. , ...
Spoločné úsilie odborárov a zamestnancov má za cieľ zlepšenie platových a pracovných podmienok vo fabrike s talianskou majetkovou účasťou, ktorá sa zaoberá produkciou textilných výrobkov.
Sprostredkovateľ z MPSVR sa do rokovaní zapojí po troch neúspešných kolách kolektívneho vyjednávania medzi odborármi a zástupcami oboch spoločností, v ktorých trvá od začiatku júla štrajková pohotovosť. \"Doteraz sme sa nedohodli predovšetkým na mzdových otázkach. Platy zamestnancov sa v oboch firmách pohybujú v čistom vyjadrení okolo 260 eur, čo je úroveň takmer minimálnych miezd, \" zhodnotil pre TASR Balica. Podľa jeho slov sú odbory za celkové zvýšenie platov asi o 10 %.
\"Pondelňajšie rokovanie ľudia podporujú, osobne sa na ňom aj zúčastnia, aby zamestnávateľ videl, že sú za zvýšenie svojich miezd. Návrh zo strany zamestnávateľa o raste platov o dve percentá je strašne málo, nie sme schopní to akceptovať, \" konštatoval dnes po stretnutí s pracovníkmi oboch spoločností Machyna. Podľa jeho slov si zaslúžia oveľa viac. \"Mzdy by mali porásť aspoň o úroveň okolo 33 až 35 eur na mesiac. Ak sa nedohodneme na zvýšení adekvátneho percenta miezd, budeme zbierať podpisy pod ostrý štrajk, \" uzavrel Machyna.
Na dnešnom stretnutí v areáli závodu v Hencovciach sa zástupcovia manažmentu oboch firiem nezúčastnili. \"Výsledok ich rokovania nepoznám, \" povedala pre TASR personálna riaditeľka spoločností Kali Agro a SLO. VI Marcela Pohlová. Podľa jej slov nie je snahou zamestnávateľa nedohodnúť sa s odbormi na kolektívnej zmluve a nových platových podmienkach. Jedným z motivačných faktorov k platom pracovníkov by mal byť v budúcnosti aj príplatok za dochádzku do zamestnania v sume 25 eur, informovala Pohlová.
 

Vyberte región