Šiesty ročník HORALFESTu prináša viaceré novinky

28.08.2010 Poprad

VYSOKÉ TATRY – Horský internetový klub (HIK) v spolupráci s mestom Vysoké Tatry vyhlasuje 6. ročník festivalu amatérskej tvorby o horách – HORALFEST 2010. Organizátori podujatia, ktoré sa uskutoční 19. - 20. novembra ...
Rovnako ako vlani sa súťažiaci môžu rozhodnúť pre jednu zo štyroch súťažných kategórií – film, fotografia, literatúra a blog. Organizátori sa tento rok rozhodli dať šancu aj fanúšikom a používateľom najrozšírenejšej sociálnej siete – facebook. „Tohtoročnou novinkou je amatérska podkategória FaceFoto, kde budú môcť autori uploadovať svoje fotografie s horskou tematikou na facebook stránky hory.sk alebo Horalfest. Výherca vzíde z počtu označení „pači sa mi to“ a z ohodnotenia garanta danej kategórie, ktorý výhernú fotografiu aj okomentuje, “ uviedla riaditeľka HORALFESTu Beata Firicová.

Súťažiaci majú na výber z troch tém – Príroda a krajina hôr, Človek a hory – športové a rekreačné vyžitie a Práca človeka v horách. „Na tých, ktorí sa rozhodnú zachytiť perom, hľadáčikom svojho fotoobjektívu či kamerou náročnú prácu a životnú filozofiu vysokohorských nosičov, majú šancu aj tento rok získať osobitnú prémiu chatára Rainerovej chaty, “ dodala B. Firicová.

Kým doteraz súťažiaci posielali svoje diela výlučne poštou, po novom si ich organizátori festivalu vyhľadajú aj prostredníctvom internetu. „Autori kategórie film - video zavesia svoje práce na ľubovoľný server, napr. video na www.vimeo.com, www.youtube.com, videoalbumy.azet.sk či www.mojevideo.sk a pošlú nám link, na ktorom si ich film budeme môcť pozrieť. Rovnako tak urobia aj fotografi, ktorí si môžu zvoliť aj ďalšiu možnosť – „uploadnúť“ fotografiu na www.foto.hory.sk s označením HORALFEST, “ vysvetlila riaditeľka festivalu. Porota z nich v každej zo spomínaných kategórii vyberie po 10 prác a ich autorov vyzve, aby svoje príspevky zaslali poštou v plnej kvalite. Minimálny rozmer fotografie bude 20x30 centimetrov, v prípade videa sa vyžaduje DVD formát. „Literáti nám budú svoje práce zasielať mailom, najlepšie v rtf formáte. Samozrejme, pre tých menej počítačovo zdatných ostáva aj možnosť poslať filmy, fotografie či literárne príspevky poštou tak, ako po minulé roky, tentokrát však priamo na adresu HIKu, “ doplnila B. Firicová. Uzávierka súťaže bude rovnako ako vlani 15. októbra.

Súčasťou festivalu, budú aj viaceré sprievodné podujatia. Účastníci sa už tradične môžu tešiť na výstavu fotografií, večer filmovej tvorby či besedy so zaujímavými hosťami. „Svoju účasť už napríklad prisľúbil známy karikaturista, horolezec a spisovateľ Ivan Bajo, ktorý sa s návštevníkmi určite rád podelí o svoje veselé historky z hôr, “ dodala B. Firicová. Chýbať samozrejme nebudú ani workshopy s odbornými garantmi pre jednotlivé kategórie. Patronát nad literárnou tvorbou prevzal rovnako ako vlani básnik a publicista Pavol Hudák, garantom pre amatérskych fotografov ostáva fotograf Tibor Škandík a kategóriu film a video si pod svoje krídla vzal filmár Ivo Brachtl. Odborným garantom pre blogerov bude Ľubomír Mäkký z www.hiking.sk.

***********************************

HORSKÝ INTERNETOVÝ KLUB, o.z.
Starý Smokovec 7
062 01 Vysoké Tatry
 

Vyberte región