Výstava Antonín Vojtek: Putovanie krajinou

30.08.2010 Poprad

Tatranská galéria Poprad Vás srdečne pozýva na vernisáž a výstavu diel Antonína Vojteka pod názvom Putovanie krajinou.
Miesto konania: Tatranská galéria, Vila Flóra, Starý Smokovec
Vernisáž výstavy: 9. september 2010, 16.00 hod.

Výstava „Putovanie krajinou“ je pripravená ako výberová reprezentatívna expozícia diel známeho a renomovaného tvorcu krajinomalieb Antonína Vojteka. Umelec (nar. 10. 1. 1934, Horné Bojanovice, ČR) a absolvent Masarykovej univerzity v Brne (1964) sa v tomto obľúbenom žánri inovatívne presadil poetickou podobou „Vojtkovsky“ koncipovaného videnia krajiny s výrazným detailom rastlinného motívu a a svojským stvárnením tzv. „guľovitej kupovitostí“ krajinnej vegetácie. Jeho dielo si našlo značný okruh priaznivcov a úspešne sa etablovalo na viac ako 180 samostatných výstavách v Európe i v USA. Popri dominantnej krajinomaľbe (oleje a akvarely) sa A. Vojtek venuje aj kresbe, portrétnemu umeniu, grafike a knižnej ilustrácii. Nemenej významným je aj jeho organizačný zástoj. V roku 1972 stál pri zrode výtvarnej skupiny „Konfese“ (konfesia, vyznanie), ktorej je viceprezidentom. Už od roku 1979 je maliarom v slobodnom povolaní, po roku 1989 otvoril galérie v Podivíne, Břeclavi, Starej Břeclavi v Česku a v Žigovišči v Chorvátsku a získal tiež rad ocenení a čestných uznaní. Okrem výtvarnej činnosti je zároveň autorom vlastnej literárnej tvorby ako aj spoluautorom niekoľkých kníh.
Viac ako polstoročie tvorivej a výstavnej umeleckej aktivity dovoľuje zaradiť A. Vojteka k popredným českým maliarom. Poetika, metafory, symbolika a spor medzi reálnym a ireálnym z neho činia maľujúceho básnika. „Básnivosť a túžba po harmónii činia z jeho obrazov svet, do ktorého ak vkročíte, zostanete jeho zajatcom. Nie je to pritom svet nijako naparádený pre získanie diváka: všetko je tu vydobyté vážnosťou a úsilím, ktoré by mohlo byť vzorom presnej a zrelej maliarskej práce. Antonín Vojtek rozdáva svoju dušu okukujúcim. A verí, že nie sú neužitoční blázni... . ” (PhDr. Vilém Stránský).
Výstava Tatranskej galérie „Putovanie krajinou“ A. Vojteka bude otvorená 9. 9. 2010 vernisážou vo Vile Flóra v Starom Smokovci o 16.00 hodine. Diela budú vystavené do 23. 10. 2010.
 

Vyberte región