Tatranské kultúrne leto navštívilo takmer 5000 divákov

30.08.2010 Poprad

Vysoké Tatry 30. augusta (TASR) – Tatranské kultúrne leto (TKL) si tento rok nenechalo ujsť takmer 5000 divákov.
TKL ukončila dražba a koncert nestora slovenskej populárnej hudby Pavla Hammela. Dvojmesačný maratón kultúry a umenia pod štítmi Vysokých Tatier ponúkol návštevníkom 19 programov, vrátane dvoch festivalov.
\"Žiaľ, pre finančnú krízu, ktorá mala negatívny dosah aj na rozpočet mesta, sme tento rok museli oželieť obľúbený festival country hudby známy pod názvom Country Tatry. Nedostatok financií sa odzrkadlil aj v počte podujatí, \" priblížil vedúci oddelenia kultúry a športu mesta Vysoké Tatry Ján Bendík. Kým vlani bolo v Tatrách pripravených 34 programov, tento rok to bolo o 15 menej. Bendík však vyzdvihol, že aj napriek tomu sa mesto snažilo zachovať kvalitu a žánrovú pestrosť programov. \"To však nemení nič na tom, že tohtoročné TKL bolo najskromnejšie za celú éru svojej existencie, \" dodal.
Nechýbal však obľúbený divadelný open air festival Stretnutia, či festival symfonických orchestrov a speváckych zborov Eurorchestries Slovakia, celkom TKL ponúklo 11 rôznych žánrov. Organizátori sa snažili, aby si každý z návštevníkov prišiel na svoje, dôkazom je priemerná návštevnosť, ktorá sa vyšplhala na takmer 250 divákov. \"To sa nám podarilo aj napriek tomu, že otvorenie sezóny nebolo tento rok súčasťou jazdeckých pretekov, ktoré si každoročne nenechalo ujsť približne 2000 divákov, \" konštatoval Bendík. Organizátorom prialo aj počasie, žiadne z podujatí nemuselo byť prerušené pre nepriaznivé poveternostné podmienky.
Dohromady sa počas dvoch mesiacov divákom predstavilo 181 účinkujúcich zo štyroch krajín, a to Ruska, Maďarska, Španielska a Slovenska. Najviac divákov bolo v Starom Smokovci prvú augustovú sobotu počas sviatku horských vodcov, tento víkend si rozlúčku s letom nenechalo ujsť približne 600 ľudí.
Voľným pokračovaným podujatia Tatry idú ďalej, je Tatranská letná dražba, ktorá ponúkla takmer 60 atraktívnych produktov. Medzi nimi nechýbali zberateľské \"lahôdky\", ako napr. hokejka s podpisom Mariána Hossu, či dres hokejového majstra sveta Petra Koukala s podpismi všetkých hráčov HC Pardubice. Svoje hokejky venovali aj Miroslav Šatan, Pavol Demitra i Marek Svatoš. Nechýbal letecký zájazd do Turecka, týždňové i víkendové pobyty, skipasy, poukazy na golf, akvapark a iné hodnotné ceny.
\"Čistý výťažok z dražby presiahol 5000 eur, z ktorých 2500 rozdelil priamo na mieste primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš zdravotne postihnutým občanom mesta, Klubu Tatrancov, Farskej charite a dobrovoľným hasičským zborom v Tatranskej Lomnici a Tatranskej Kotline, \" povedal Bendík. Zvyšné prostriedky prerozdelí Tatrancom, ktorí potrebujú finančnú pomoc. Ďalších 8000 eur získalo mesto vďaka nadnárodnej potravinárskej firme, tie putovali do rúk 17 subjektom z oblasti športu, ktoré vo Vysokých Tatrách pôsobia.
 

Vyberte región