V Prešove sa predstaví svetoznámy bubeník Akira Jimbo z Japonska

05.10.2010 Prešov

Prešov 5. októbra (TASR) – Dovedna sedem koncertných vystúpení domácich i zahraničných hudobných telies ponúkne milovníkom hudby 44. ročník Prešovskej hudobnej jesene (PHJ).
Ako dnes uviedol pre TASR programový pracovník Parku kultúry a oddychu (PKO) Jozef Kačala, väčšina koncertov sa uskutoční v historickej sále PKO – Čierny orol na Hlavnej ulici. Keďže tento rok je venovaný aj cirkevnej hudbe, dve podujatia sa budú konať v prešovských chrámoch.
PHJ sa začína 6. októbra sprievodným podujatím, keď v PKO o 19. hodine vystúpi svetoznámy japonský bubeník Akira Jimbo. \"Akira Jimbo sa narodil v Tokiu, je to bubeník, ktorý sa preslávil hrou na elektronické a akustické bicie. Okrem sólovej práce je tiež bubeníkom v známej japonskej kapele Casiopea, \" povedal Kačala. Očakáva, že toto vystúpenie a sprievodný workshop priláka do Prešova hudobných nadšencov aj zo širšieho okolia.
V rámci tohto ročníka PHJ sa 9. októbra uskutoční koncert Komorného speváckeho zboru Slezská Ostrava, ktorý sa predstaví v Evanjelickom chráme sv. Trojice historickým prierezom vývoja českej duchovnej piesne. Štátna filharmónia Košice vystúpi 13. októbra pod vedením maďarského dirigenta Gergely Ménesiho s dielami W. A. Mozarta a Bedřicha Smetanu. Ako sólistka sa predstaví flautistka Júlia Burašová.
Komorná hudba Fryderyka Chopina s českým huslistom Františkom Novotným bude koncertovať 27. októbra. Diváci sa 3. novembra rovnako môžu tešiť na vystúpenia flautistu Miloša Jurkoviča a klaviristu Jána Hajnala, ktorí vytvorili The Classical and Jazz Art Duo. O týždeň neskôr sa uskutoční koncert pozostávajú z diel bardejovského rodáka Bélu Kélera.
PHJ vyvrcholí 13. októbra v gréckokatolíckom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa 19. ročníkom medzinárodného festivalu duchovných piesní byzantského obradu, kde sa predstavia spevácke zbory zo Slovenska i zahraničia.
Prešovskú hudobnú jar organizuje Park kultúry a oddychu - Čierny orol v Prešove s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
 

Vyberte región