Mesto patrí do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO

12.11.2010 Levoča

Levoča 12. novembra (TASR) – Minister kultúry Daniel Krajcer dnes v historickej budove radnice v Levoči slávnostne odovzdal certifikát o zápise mesta Levoča do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
\"Ak by bolo pomyselných sedem divov Slovenska, tak Levoča by medzi ne určite patrila. Z mojej strany je to úprimná radosť, že perla stredovekej architektúry, kultúrne, hospodárske, ale aj náboženské centrum, ktorým Levoča bola, takéto ocenenie dostáva, \" zhodnotil Krajcer.
Štát sa v tejto súvislosti bude snažiť udržiavať toto kultúrne dedičstvo, ministerstvo v súčasnosti prispieva na obnovu Chrámu sv. Jakuba v Levoči. \"Levoča si, pochopiteľne, zaslúži pozornosť aj zo strany štátu, \" doplnil minister. Už samotný zápis do zoznamu UNESCO je podľa neho významná udalosť, Levoča sa tak dostane do povedomia svetovej verejnosti.
\"Osobne si myslím, že v oblasti propagácie máme na Slovensku všade, vrátane Levoče, veľké rezervy, \" zdôraznil Krajcer. Podľa neho však otázka propagácie a marketingu nie je záležitosťou len štátu, určitú úlohu by mali zohrávať aj jednotlivé samosprávy. Je presvedčený, že v najbližších rokoch ministerstvo kultúry významným spôsobom, tak ako nikdy doteraz, prispeje na obnovu kultúrneho dedičstva. \"Základ by mal vychádzať z toho, aké poklady tu máme, prispieť by mala nielen miestna samospráva, ale aj vyšší územný celok a v neposlednom rade aj samotní občania, \" dodal.
Zápis Levoče do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO by mal podľa neho pomôcť aj rozvoju turizmu. \"Som presvedčený, že práve kultúrne dedičstvo na Slovensku je tým najlepším možným zdrojom inšpirácie pre cestovný ruch ako taký, \" objasnil Krajcer.
Mesto sa získaním certifikátu dostáva medzi exkluzívne mestá, pretože pamiatky chránené na zozname svetového kultúrneho dedičstva znamenajú niečo viac. Myslí si to aj riaditeľka Slovenského národného múzea – Spišského múzea Mária Novotná. \"Veľká časť ľudí zo zahraničia cielene ide po pamiatkach, ktoré majú takúto značku, \" povedala Novotná. Podľa nej bude mať mesto výhodu aj v prípade, že sa bude uchádzať o granty, čo môže využiť pri získavaní finančných zdrojov na záchranu kultúrneho dedičstva.
\"V neposlednom rade môže túto značku mesto využívať na vlastnú propagáciu a rozvoj cestovného ruchu, \" doplnila riaditeľka. V určitom smere to však pre mesto znamená aj určitú zodpovednosť, pretože každý nezvratný a nevhodný zásah môže ohroziť získané miesto na zozname.
 

Vyberte región