BANSKÉ:Právo voliť si uplatnil aj lekár Chemwotei Sakong pôvodom z africkej Kene

27.11.2010 Celý región

Banské 27. novembra (TASR) - V dnešných komunálnych voľbách sa v obci Banské v okrese Vranov nad Topľou zúčastnila do 15.30 h takmer polovica oprávnených voličov.
Svoje volebné právo si prišiel uplatniť aj lekár Kipchanga Chemwotei Sakong, ktorý pochádza z africkej Kene.
Lekár interného oddelenia vranovskej nemocnice sa nasťahoval do obce pod Slánskymi vrchmi asi pred štyrmi rokmi. Na Slovensku žije už viac ako 10 rokov, no volieb sa dnes osobne zúčastnil po prvýkrát.
\"Dnes som prišiel voliť, aby som mohol využiť svoje občianske právo. V Keni, odkiaľ pochádzam, sú voľby typické vysokou účasťou voličov, pohybuje sa na úrovni viac ako 90 percent. Cítil som potrebu jednoducho prísť a odovzdať svoj hlas, \" povedal pre TASR.
Podľa jeho slov súvisí vysoká voličská účasť Keňanov s tým, že prezidenta, zástupcov samosprávy a parlamentu volia v jeden deň. \"Takzvané generálne voľby bývajú každých päť rokov, \" vysvetlil Sakong.
Nové vedenie obce by sa malo zameriavať podľa Sakonga viac na spoluprácu s mládežou. \"Myslím si, že budúci starosta by sa mal venovať mladým, aby sa zamýšľali nad svojím životom a budúcnosťou, aby táto obec mohla mať naďalej zodpovedných obyvateľov, \" poznamenal.
Ľudia z Banského si dnes volia starostu a 9-členné obecné zastupiteľstvo. Z 1094 oprávnených voličov sa dnes do 15.30 h zúčastnila na hlasovaní takmer polovica miestnych obyvateľov.
 

Vyberte región