Vypaľovanie trávy spôsobilo požiar aj v národnom parku

07.04.2011 Poprad

Tatranská Lomnica 7. apríla (TASR) – Od začiatku tohto roku zaznamenali Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) v ich spravovanom území TANAPu štyri požiare, pričom mladé lesné porasty na Kežmarských Žľaboch horeli už druhýkrát na tom istom mieste ako v roku 2007. Tentoraz oheň poškodil takmer 33 hektárov umelo zalesnenej i prirodzene obnovenej kalamitnej lesnej plochy. Príčinou požiaru v národnom parku bolo vypaľovanie suchej trávy nad osadou Stráne pod Tatrami, okres Kežmarok.
„Priama škoda bola vyčíslená na 25.000 eur, environmentálne škody sú nevyčísliteľné, a to aj z toho dôvodu, že ohňom bolo poškodené najmä prirodzené zmladenie na ploche takmer desať hektárov,“ zdôraznil Ľubomír Diča zo ŠL TANAPu. Riziko požiarov znásobuje aj zimný deficit zrážok a rozsiahle plochy suchej trávy a suchých stromov.
Tri zo spomínaných štyroch požiarov lesné porasty nezasiahli, príčina vzniku všetkých štyroch je však rovnaká, a to vypaľovanie suchej trávy nad podtatranskými osadami. „Naši zamestnanci sa budú oddnes v teréne pohybovať nielen v pracovných dňoch, ale aj počas voľných dní a sviatkov, a to predovšetkým počas teplých a suchých dní,“ upozornil Diča. K prevencii prispejú aj ŠL TANAPu dobudované protipožiarne pásy a prieseky, protipožiarne nádrže a vytvorený prístup k vodným tokom na odber vody požiarnymi vozidlami.
V rokoch 2005 – 2010 bolo na území TANAPu v správe ŠL TANAPu dohromady 26 požiarov, ktoré poškodili takmer 450 hektárov lesných pozemkov, pričom škody sa vyšplhali na viac ako 1,12 milióna eur. Extrémnym bol rok 2005, počas ktorého horelo až 12-krát. Najväčší požiar bol 30. júla, ktorý zasiahol 230 hektárov.
„Apelujeme na obyvateľov i návštevníkov TANAPu, aby boli pri prechádzkach lesom či na lúkach opatrní a vyhli sa manipulácii s otvoreným ohňom. Páchateľ v takomto prípade nesie za svoj čin plnú trestnoprávnu zodpovednosť,“ dodal Diča.
 

Vyberte región