Galéria u anjela ponúka výstavu českého grafika Adolfa Borna

21.04.2011 Kežmarok

Kežmarok 21. apríla (TASR) – Legenda českého výtvarného umenia Adolf Born sa predstavuje v Galérii u anjela v Kežmarku. Riaditeľka galérie Carmen Kováčová informovala, že autor je nositeľom množstva medzinárodných ocenení za ilustrácie, okrem iného je nositeľom francúzskeho rádu Rytier umenia a literatúry.
\"Týmto počinom nadväzujeme na dlhodobé snahy predstaviť najväčšie osobnosti slovenskej a českej grafiky,\" zdôvodnila Kováčová. Základom tvorby Adolfa Borna je ilustrácia, pričom ilustroval viac ako 300 kníh a najradšej ilustruje knihy, ktoré majú nejaký vzťah k humoru. \"Born dokáže dokonale vyhmatať podstatu, dosiahne atmosféru, vôňu a chuť doby, natrvalo a nezmazateľne sa zapísal do myslí detských čitateľov ilustráciami a animovaným filmom Mach a Šebestová,\" objasnila Kováčová.
Práve Adolf Born spolu so Šalamounom podľa nej zásadne ovplyvnili celú generáciu českých grafikov a hlboko poznačili českú ilustrátorskú školu. \"Kým česká škola je založená na racionalite a humore, smerujúcej až ku groteske a suchému anglickému humoru, slovenská grafická škola je postavená na emocionalite, kráse a možno viac inklinuje podvedome k etickému aj estetickému kánonu slovenských ľudových rozprávok,\" porovnáva riaditeľka galérie.
Adolf Born je veľkým obdivovateľom Habsburskej monarchie, dokonca svojou vizážou a mohutnými fúzami pripomína cisára Františka Jozefa. Výstava je podľa Kováčovej akýmsi vzdávaním holdu celoživotnému dielu čerstvého osemdesiatnika. \"Jeho práce sú stále obdivované a žiadané, pretože v ľuďoch prebúdzajú fantáziu, radosť a optimizmus,\" konštatovala Kováčová. Výstavu tohto známeho českého grafika môžu návštevníci galérie vidieť až do 5. mája. Je realizovaná s podporou Českého centra.
 

Vyberte región