Kresťania si dnes pripomínajú ustanovenie Eucharistie a sviatosti kňazstva

21.04.2011 Celý región

Bratislava 21. apríla (TASR) - Podstatou dnešného Zeleného štvrtka je pre kresťanov spomienka na ustanovenie Sviatosti Oltárnej a sviatosti kňazstva.
Katolícki biskupi na celom Slovensku slúžia dnes predpoludním spolu so všetkými kňazmi svojich diecéz sväté omše na pamiatku ustanovenia sviatosti kňazstva. Počas týchto omší, ktoré sa nazývajú Missa Chrismatis, posväcujú aj tri druhy oleja: krizmu, olej katechumenov a olej chorých. Olej je znamením sily a v liturgii sa používa pri krste, birmovaní, sviatosti pomazania chorých, pri vysvätení kňazov, a pod. Kňazi si v rámci týchto predpoludňajších omší svätenia olejov obnovujú svoje kňazské sľuby.
Pomazanie katechumenov olejom pri udelení sviatosti krstu má byť znamením posily v boji so zlým duchom. Olej chorých (Oleum infirmórum) sa používa pri pomazaní chorých, posilňuje chorých a starých ľudí na duši i na tele, zmierňuje ich bolesť a úzkosť.
Krizma je olej, do ktorého sú primiešané voňavé prísady. U Izraelitov a iných vtedajších národov uvádzali kráľov do úradu tak, že ich pomazali olejom. Pomazanie krizmou pri krste alebo birmovaní znamená prevzatie úlohy žiť podľa Ježiša, ktorý je naším Kráľom.
Večerné omše na Zelený štvrtok sa v Katolíckej cirkvi slávia na pamiatku ustanovenia Sviatosti Oltárnej a Poslednej večere Ježiša so svojimi učeníkmi.
Aj v Gréckokatolíckej cirkvi východného obradu sa v dnešný Veľký štvrtok slávi doobeda v katedrálnych chrámoch jednotlivých eparchií (biskupstiev) archijerejská svätá liturgia, ktorej predsedá eparchiálny biskup za účasti duchovenstva danej eparchie. Pri týchto bohoslužbách biskup posväcuje myro - olej, (ako krizmu v cirkvi latinského obradu - rímskokatolíckej), ktorý sa používa pri udeľovaní sviatostí. Koná sa takisto obrad umývania nôh dvanástim mužom.
V Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa dnes popoludní a večer konajú služby Božie ako spomienka na ustanovenie Večere Pánovej počas poslednej večere Pána Ježiša Krista so svojimi dvanástimi učeníkmi.
 

Vyberte región