SR - Dánsko 4:1, Višňovský hlási koniec v reprezentácii

09.05.2011 Celý región

Bratislava 9. mája (TASR) - Slovenskí hokejisti vyhrali v svojom záverečnom vystúpení na MS v Bratislave nad Dánskom 4:1 a v konečnom poradí nemohli skončiť horšie ako na 10. mieste. Rozhodovalo sa o tom v zápase Švajčiarov s USA.

V zápase nenastúpil nedoliečený obranca Ľubomír Višňovský a po ňom oznámil koniec reprezentačnej kariéry: \"Moje prvé vystúpenia v dospelom národnom tíme boli proti Fínom. Vyzerá to tak, že aj môj posledný zápas bol proti tomuto mužstvu. Momentálne to cítim tak, že už nemám motiváciu hrať za národný tím. Ako vyvrcholenie a poslednú veľkú motiváciu som bral domáci šampionát. Moje telo cíti únavu, potrebuje si oddýchnuť.\"

E-skupina:

Slovensko - Dánsko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Góly: 11. Stümpel (Jurčina, Šatan), 16. Šatan (Ružička, Majeský), 41. Marián Hossa (Gáborík, Halák), 51. Zedník (Handzuš, Graňák) - 5. Christensen (Mikkel Bödker, Jakobsen)
Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Sterns (USA) - Carnathan (USA), Hollenstein (Rak.)
vylúčení: 7:4 na 2 min.
presilovky: 1:0
oslabenia: 0:0
9321 divákov (vypredané).

Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Graňák, Sersen - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Šatan, Stümpel, Ružička - Zedník, Handzuš, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Radivojevič
Dánsko: Dánsko: Galbraith - Nielsen, Lassen, K. Jensen, Jesper Jensen B, Mads Bödker, Hersby, Eskesen - Green, Starkov, Hardt - Jesper Jensen, Staal, Madsen - Jakobsen, Christensen, Mikkel Bödker - Degn, Dresler, Poulsen - Storm

Hneď v úvode sa dostali Slováci k presilovke, ale nezahrali ju dobre, keď počas dvoch minút vystrelili na Galbraitha len dvakrát. Tribúny zmrazil hneď v úvode 5. minúty Christensen, ktorý ihneď po presilovke využil nekonsolidovanosť v obranných radoch. Vzadu zostali Ružička so Stümpelom, Christensen medzi nimi vybojoval puk a Haláka obalamutil blafákom. Vyrovnanie prišlo po ďalšej nevyužitej presilovke, Jurčinom vystrelený puk tečoval do siete Stümpel. Slováci sa začali tlačiť viac do súperovej tretiny, aj keď jednoznačnú prevahu si nevytvorili. Vedúci gól padol po aktivite Šatana. Krídelník pozbieral odrazený puk za bránkou, obtočil sa za ňou a zasunul ho do siete ešte predtým, než sa Galbraith stihol premiestniť.

Slováci začali druhú tretinu aktívne, vo vyložených šanciach zlyhali Ružička i Šatan. V piatej minúte si nespokojný tréner Dánov zobral oddychový čas, po čom sa hra vyrovnala. No trvalo to iba krátky čas a postupne prevzal slovenský tím opraty stretnutia do vlastných rúk. Výborné strelecké príležitosti mali viacerí, činila sa najmä Demitrova formácia, no vytúžený gól nechcel prísť.

Ten napokon prišiel po desiatkach sekúnd v tretej časti, počas zvyšku presilovky vniesol puk do dánskeho pásma Marián Hossa a jeho propagačnú strelu z uhla si Galbraith zrazil do svojej \"klietky\". Nasledovala zložitá situácia dvojminútového dvojnásobného oslabenia s následnými dvoma \"klasickými\" dvojminútovkami za sebou, počas ťažkých šiestich minút sa ale Hanlonovi zverenci ubránili. Poisťovací gól na 4:1 prišiel v strede posledného dejstva, keď strelu Richarda Zedníka usmernil za bezmocného dánskeho gólmana jeden z jeho obrancov. Slováci si už do konca ukontrolovali svoje prvé osemfinálové víťazstvo.

Glen Hanlon, tréner SR: \"Mám pocit, že na záver sme hrali konštantne dobre počas všetkých tretín. Dobre zachytal dánsky brankár a nebyť jeho bravúrnych zákrokov, mohli sme vyhrať oveľa vyšším rozdielom.\"

Peter Podhradský, obranca SR: \"Toto víťazstvo je pre nás aspoň malou náplasťou. Už sa to nedá vrátiť, ale dnešné góly by som vymenil so situáciami z predchádzajúcich zápasov. Lebo dnes sme zo štyroch gólov dali tri šťastné a predtým nám to tam nechcelo padnúť.\"

Branko Radivojevič, útočník SR: \"Sme radi, že sme vyhrali, konečne sme korčuľovali s ľahkosťou. Bol to posledný zápas Paľa Demitru a fanúšikovia boli fantastickí. Potrebovali sme to dotiahnuť do víťazného konca a to sa podarilo, takže aspoň aké-také zadosťučinenie.\"

Tabuľka E-skupiny:

1. ČR                   4    4    0    0    0    14:5     12
2. Fínsko             4    2    1    0    1    13:8       8
3. Nemecko        4    2    0    2    0    13:12    8
4. Rusko              4    2    0    0    2    10:11    6
----------------------------------------
5. SLOVENSKO 5    1    0    0    3    13:14    3
6. Dánsko           5    0    1    0    4      9:22    2
 

Vyberte región