Policajná akcia, väzba, krádeže, objasnenie včerajšej lúpeže

10.03.2005 Celý región

Policajná akcia:\r\nZ analýz vývoja dopravnej nehodovosti v priebehu roka 2004 a uplynulých mesiacov roka 2005 v Prešovskom kraji vyplynul vysoký podiel doprav...
Policajná akcia:
Z analýz vývoja dopravnej nehodovosti v priebehu roka 2004 a uplynulých mesiacov roka 2005 v Prešovskom kraji vyplynul vysoký podiel dopravných nehôd, ktorých príčinou je neprispôsobenie rýchlosti jazdy.

Z uvedeného dôvodu bola včera v čase od 12.00 do 16.00 hod. v Prešovskom kraji vykonaná špeciálna kontrola so zameraním na kontrolu dodržiavania rýchlosti jazdy a zisťovania priestupkov páchaných v dynamike cestnej premávky. Do špeciálnej kontroly bolo zapojených 60 policajtov. Zistených bolo 268 priestupkov, z ktorých 17 priestupkov bolo oznámených na prejednanie a 234 ich bolo vybavených v blokovom konaní na sumu 197 800. - Sk.

Väzba:
Na návrh prešovského policajného vyšetrovala včera bol rozhodnutím sudcu Okresného súdu v Prešove vzatý do väzby obvinený 38-ročný Prešovčan , ktorý je stíhaný pre trestný čin násilia proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi. Uvedeného skutku sa dopustil v podnapitom stave v mieste trvalého bydliska, presne nezisteného dňa počas vianočných sviatkov roku 2003 a následne v ďalších piatich prípadoch tým, že urážal, vulgárne nadával, fyzicky napádal a vyhrážal sa zabitím svojej manželke, čím u nej vzbudil dôvodnú obavu o svoj život a zdravie. Menovaný bol dňa 7.3.2005 zadržaný a umiestnený v cele policajného zaistenia OO PZ Prešov juh. Väzba je vykonávaná v ÚVV v Prešove.

Väzba:
Na návrh Popradského policajného orgánu včera bol rozhodnutím sudcu Okresného súdu v Poprade vzatý do väzby obvinený 30-ročný Popradčan, v minulosti už viackrát súdne trestaný. Mladý muž je stíhaný pre trestný čin krádeže, ktorého sa dopustil dňa 18.1.2005 o 24.00 hod. v reštaurácií Picceria – Venezia Poprad tak, že ukradol kufrík, v ktorom sa nachádzali osobné veci ako pánske náramkové hodinky, mobilný telefón, pánsky náramok a prsteň zo žltého kovu, čím majiteľke týchto vecí spôsobil škodu vo výške 28 700. - Sk. Obvinený bol dňa 7.3.2005 políciou zadržaný a umiestnený v cele policajného zaistenia OO PZ Poprad. Väzba je vykonávaná v ÚVV v Ružomberku.

Objasnenie včerajšej lúpeže
Vo včerajších tlačových správach som pod č. 1 uvádzala prípad lúpežného prepadnutia 63-ročnej Popradčanky. Páchateľ s lupom neušiel len vďaka duchaprítomnosti jedného náhodného chodca, ktorý dobehol lupič, zobral mu tašku poškodenej a vrátil jej. Žena zo zranení sa ale aj tak bude liečiť približne 21 dní.
Šetrením policajtov odboru všeobecnej kriminality ÚJKP OR PZ v Poprade bol dňa včera ako páchateľ uvedeného skutku zistený 23-ročný Popradčan, doposiaľ súdne netrestaný.
Vyšetrovateľ ÚJKP OR PZ v Poprade menovanému vzniesol obvinenie pre trestný čin lúpeže, včera ho zadržal a umiestnil v celel policajného zaistenia a zároveň spracoval na Okresný súd návrh na jeho vzatie do väzby.

Tyran je už vo väzbe
Včera vzniesol vyšetrovateľ ÚJKP OR PZ v Poprade, pracovisko Levoča, obvinenie pre trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby 54-ročnému mužovi z Levoče. Obvinený muž od 1.9.1999 v mieste trvalého bydliska spôsoboval psychické a fyzické utrpenie svojej manželke, že ju dva až tri krát týždenne bezdôvodne fyzicky napádal. Naposledy dňa 19.1.2005 v ranných hodinách ju v kuchyni fyzicky napadol, škrtil, pričom jej spôsobil ťažké zranenia, následkom ktorých poškodená bola v dobe od 19.1.2005 do 24.1.2005 hospitalizovaná v NsP Levoča a následne od 25.1.2005 do 04.2.2005 v NsP Prešov kde sa podrobila operácii. Doposiaľ je PN. Obvinený muž bol levočským policajným vyšetrovateľom včera zadržaný, umiestnený v cele policajného zaistenia a spracovaný návrh na jeho vzatie do väzby.

Krádež:
Dňa 9.3.2005 oznámil na OO PZ Prešov – juh majiteľ firmy EUROVAN s.r.o. Prešov, že v noci z 8.3.2005 na 9.3.2005 bolo vykonané vlámanie do objektu firmy Prešov. Policajtmi bolo zistené, že neznámy páchateľ vypáčil okno na prízemí objektu, vošiel do dielne odkiaľ ukradol rôzne veci, 3 ks. mobilných telefónov aj príručnú pokladničku s finančnou hotovosťou v slovenských korunách a eurách. Oznamovateľovi vznikla celková škoda vo výške 176 600, - Sk. Prípad vyšetruje ÚJKP OR PZ v Prešove.

Krádež vlámaním:
Úrad justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Poprade vyšetruje od včerajšieho dňa krádež vlámaním do jednej z chát ubytovacieho zariadenia TATRANEC v Tatranskej Lomnici, okr. Poprad. Policajným šetrením bolo zistené že v čase od 19.30 do 22.30 hod. dňa 8.3.2005 neznámy páchateľ vypáčil okno jednej z chatiek vyššie uvedeného ubytovacieho zariadenia, vošiel dnu a ukradol poškodeným rekreantom z Fínska digitálne kamery, digitálne fotoaparáty, digitálne hodinky, mobilné telefóny , finančné hotovosti a rôzne iné veci, čím im bola spôsobená celková škoda vo výške 144 241, - Sk. K poškodeniu chaty nedošlo. Cudzinci pricestovali do SR dňa 7.3.2005 za účelom turistiky.

Za zanedbanie povinnej výživy policajný orgán skráteného vyšetrovania v Snine vzniesol včera obvinenie 44-ročnému Humenčanovi. Ten aj napriek právoplatnému rozsudku Okresného súdu v Humennom, ktorým bol zaviazaný prispievať na výživu svojej maloletej dcéry sumou 400, - Sk mesačne si povinnosť neplnil a dlhuje na výživnom sumu 5.200, - Sk.

V nočnej dobe z 8.3.2005 na 9.3.2005 vykonal doposiaľ neznámy páchateľ vlámanie aj do lietadla, ktoré slúži na občerstvenie v obci Pavlovce časť Podlipníky. Páchateľ rozbil dvojité zasklenia z plexiskla, následne vnikol do lietadla odkiaľ odcudzil 2k mobilných telefónov, rôzne druhy cigariet, rôzny alkohol a iné veci. Súkromnej firme vlastniacej uvedené lietadlo spôsobil škodu vo výške 18 000, - Sk. Krádež vyšetrujú policajti zo skráteného vyšetrovania vo Vranove.
 

Vyberte región