RG: Mertiňák tesne prehral vo štvrťfinále miešanej štvorhry

30.05.2011 Celý región

Slovenský tenista Michal MertiňákFoto: SITA/AP PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) - Slovenský tenista Michal Mertiňák a Češka Vladimíra Uhlířová prehrali v pondelňajšom stretnutí štvrťfinále miešanej štvorhry na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku) s takisto nenasadeným austrálsko-americkým párom Casey Dellacquová, Scott Lipsky za 90 minút tesne 6:7 (4), 6:7 (6).

Zdolaní viedli v úvodnom sete 3:1 po prerazení podania Dellacquovej, ale po chvíli bolo 3:3, keď si v piatej hre neudržal servis Mertiňák. V tajbrejku od stavu 2:2 prehrali 4 loptičky v rade a odvrátili len 2 setbaly z rovnakého počtu, ktorý mali súperi k dispozícii. V druhom dejstve mal slovensko-český pár znova náskok 3:1, ale aj 5:3 a 30:0 na príjme proti Američanovi, respektíve 5:4 a 40:30 pri podaní Mertiňáka, čo znamenalo 2 setbaly aj so zohľadnením skóre "no ad" (okamžite rozhodujúca loptička). Šance však zostali bez využitia. V dvanástom geme odvrátili Mertiňák s Uhlířovou 2 mečbaly. V ďalšej lotérii viedli 3:2 s minibrejkom aj 4:3. So skóre 5:6 si ešte poradili, ale na dovedna 4. mečbal už nenašli odpoveď.

Mertiňák a Uhlířová sa dostali do akcie v tzv. mixe ako náhradníci. V pôvodnom prípade by išlo už o druhé podujatie "veľkej štvorky" v rade, na ktorom by nastala v tejto súťaži situácia bez Slovákov. Na januárových melbournských Australian Open síce figuroval v "pavúku" miešanej štvorhry práve Mertiňák, ale napokon sa spolu so Švajčiarkou Timeou Bacsinszkou nepredstavili.

Teraz pri 31-ročnom rodákovi z Považskej Bystrice Mertiňákovi a Uhlířovej svieti značka "A" rovnako ako pri ďalších až troch tandemoch. Slovensko-česká dvojica si odnáša spoločný šek na 13 000 eur.

Mertiňák má v mixe na úrovni "veľkej štvorky" celkovú štatistiku 4:7, o jedno kolo posunul svoj osemfinálový osobný rekord z tejto špecifickej disciplíny, ktoré dosiahol vlani práve na Roland Garros s Češkou Andreou Hlaváčkovou.

Semifinalista deblovej časti šampionátu ATP World Tour Finals 2009 Mertiňák sa v parížskej štvorhre mužov spolu s Bahamčanom Markom Knowlesom lúčil už v 1. kole.

Miešaná štvorhra - štvrťfinále:
Casey Dellacquová, Scott Lipsky (Aus./USA) - Vladimíra Uhlířová, Michal Mertiňák (ČR/SR) 7:6 (4), 7:6 (6) za 90 minút
 

Vyberte región