RG: Murray z 2:5 v piatom sete do štvrťfinále proti Chelovi

31.05.2011 Celý región

Andy MurrayFoto: SITA/AP PARÍŽ 31. mája (WEBNOVINY) - Britský tenista Andy Murray sa stal posledným štvrťfinalistom dvojhry mužov na Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku) viac ako 24 hodín po tom, ako druhý grandslamový turnaj sezóny spoznal svojho prvého semifinalistu. Trojnásobný finalista z úrovne \"veľkej štvorky\" Murray si poradil v osemfinálovom 4. kole so Srbom Viktorom Troickým za 3:56 h 4:6, 4:6, 6:3, 6:2, 7:5. V utorok dohrávali piaty set, v ktorom favorit mal manko 2:5, ale zachoval si chladnú hlavu - na rozdiel od napokon zdolaného. Murray premenil štvrtý mečbal.

Dodatočné diskusie zrejme ešte vzbudí incident so zberačom loptičiek, po ktorom - čisto pocitovo - neprávom Srb stratil fiftín namiesto jeho jasného zisku, ale na predmetný gem to napokon nemalo vplyv.Murray nastúpil v zdravotne otáznom stave, keď si na začiatku druhého setu stretnutia s Nemcom Michaelom Berrerom v 3. kole vyvrtol pravý členok a prvotne neodmietal ani úvahy o nútenom odstúpení: \"Určite to ovplyvňovalo môj výkon. Nemyslím si, že veľa ľudí sa vystrábi z vyvrtnutého členka a trhliny v šľache za dva dni. Chcelo to veľa ľadovania, tabletiek, vyšetrení. Urobil som, čo sa dalo. Odporučili mi, aby som počas toho voľného dňa po zápase s Berrerom čo najmenej zaťažoval tú zranenú nohu. Dokonca mi dali barly, ktoré som však nepoužil. Navyše, prikázali mi, aby som to postihnuté miesto radšej netestoval. Nevedel som teda, ako na tom naozaj som, kým som sa nepostavil na kurt. Pochopiteľne, že za takýchto okolností som začal zle. mal som problémy s pohybom na pravú stranu. Postupne sa to však lepšilo.\"

Brit na tlačovej besede priznal, že išlo o jeden z najemotívnejších zážitkov v kariére: \"Určite je medzi nimi. Zvládol som riadnu výzvu. Deň, deň a pol pred zápasom bol veľmi náročný. Mal som to stresujúce a únavné už pred stretnutím. Navyše, dnes to svojím spôsobom bolo ešte zložitejšie ako včera. Bol som fakt nervózny, k tomu panovalo veľmi veterné počasie. Bolo až komické, ako som si po výmenách necítil nohy a lapal som po dychu. Neudieral som do loptičky s obvyklou razanciou a mal som aj slabší pohyb. Po tom, ako som znova upadol do nepriaznivého stavu, som sa však trochu uvoľnil, chodil som si viac po údery, dôkladnejšie som švihal.\"

V pondelok duel Murray - Troicki prerušili pre tmu. Štvrtý muž podujatia i svetového rebríčka napokon na dvorci Suzanne Lenglenovej zavŕšil obrat, svoj piaty z 0:2 na sety v kariére. Medzi najlepšími ôsmimi si zmeria sily s 31-ročným argentínskym veteránom Juanom Ignaciom Chelom (34. v renkingu), nad ktorým vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 6:1 vďaka platnej sérii šiestich úspechov. Vlani ho práve na medzinárodných otvorených majstrovstvách Francúzska prekonal už v 2. kole 6:2, 6:7 (5), 6:3, 6:2.

Jeden z hrdinov decembrového daviscupového finále Troicki (15.) utrpel jubilejnú 100. prehru. Dvadsaťštyriročný rodák zo škótskeho Dunblane Murray si vyrovnal osobný rekord pri Seine, ktorý dosiahol predvlani, a zároveň celkovo zastavil šnúru nezdarov proti Srbom na hodnote tri.

Srb Viktor TroickiFoto: SITA/AP\"Pociťujem obrovské sklamanie. Bol som pri mojom podaní len dve loptičky od víťazstva a on vtedy zariskoval. Z nervozity som si prestal chodiť po údery a súper sa chopil šance. Určite je to jedna z najhorších prehier v mojej kariére. Bol som na prahu štvrťfinále, hral by som v ňom proti Chelovi a mal by som skvelú šancu na dosiahnutie semifinále,\" povedal Troicki.Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):
Andy Murray (V. Brit.-4) - Viktor Troicki (Srb.-15) 4:6, 4:6, 6:3, 6:2, 7:5 za 3:56 h - v pondelok prerušené po štvrtom sete pre tmu
 

Vyberte región