Neslávny odchod tenistu Köllerera zo scény je úľavou

01.06.2011 Celý región

Ilustračné foto. Foto: SITAVIEDEŇ 1. júna (WEBNOVINY) - Je verejným tajomstvom, že doživotný dištanc pre 27-ročného rakúskeho tenistu Daniela Köllerera za tri preukázané prehrešky proti antikorupčnému kódexu vyvolali vo svete \"bieleho športu\" minimum ľútosti vzhľadom na hráčovu reputáciu extrémne kontroverzného súpera.

\"Na základe mojich priebežných informácií o udalostiach z ostatného roka v súvislosti so zhromažďovaním dôkazov som predpokladal, že nevyviazne len tak. Je to škoda, pretože reálne ide o dobrého hráča, ktorý ešte pred rokom a pol jasne patril do Top 100 svetového rebríčka. Preňho to teraz musí byť ťažké, ale pravidlá sú na to, aby sa dodržiavali. Ak mu to dokázali, musel rátať s niečím takým. Ku mne osobne sa nesprával nejako zle, ale všetci vieme, čo je to za povahu,\" cituje portál TennisNet.com Köllererovho krajana Andreasa Haidera-Maurera.


\"Crazy Dani\"

Bývalý 55. hráč renkingu ATP Köllerer má pre svoje kontroverzné správanie prezývku \"Crazy Dani\" a hrdo sa k nej hlási napríklad na vlastnej oficiálnej internetovej stránke, ale aj prostredníctvom svojej značky vína.

\"Mne osobne je jedno, či bude hrať alebo nie, ale ATP a hráčov terorizoval dosť dlho. Teraz ho síce odstavili za stávkové machinácie, ale v princípe je aj vzhľadom na to jeho správanie v poriadku, že ho potrestali. To, čo predvádzal, bolo šialené. Nie náhodou sa hráči a tréneri v minulosti niekoľkokrát spoločne usilovali o jeho vylúčenie z okruhu,\" podotkol Martin Slanar, ale odmietol prilievať olej do ohňa: \"Už je potrestaný dostatočne. Sám si je na vine. Tenis vedel hrať a ak by držal ´klapačku´, mohol byť dlhé roky v stovke.\" Ilustračné foto. Foto: SITA/Michal Svítok

Ďalší Rakúšan Martin Fischer vyhlásil: \"Pre mňa to celé nebola práve najpríjemnejšia situácia, nechcel som s tým celým mať nič spoločné. Útvar tenisovej integrity TIU si však naozaj dal záležať, aj mňa predvolal na výpoveď. Nemal som im príliš čo povedať, s Danielom som bol v minimálnom kontakte. Akurát som sa čo-to dopočul od iných hráčov a tieto informácie som mohol tlmočiť, nič viac. Pre nás hráčov, pochopiteľne, nie je nič zábavné na tom, keď tento šport spájajú s podvodmi. Považujem teda za správne, že príslušné orgány si v tejto kauze počínali takto aktívne. Nepochybujem, že ak mu dali exemplárny trest, museli mať dostatok dôkazov. Nemohli si dovoliť nejaký omyl a jemu to tiež musí byť jasné. Celkovo nemám pocit, že by to nebodaj postretlo nevinného. Je mi jasné, že preňho ide o ranu, ale v podstate bol preč už nejaký rok a pol a málokto veru ľutoval jeho neprítomnosť. Naopak, pociťovali sme úľavu. Rakúski hráči zvlášť.\"


Manažér: \"Jasne sa od toho dištancujem\"

Köllererov manažér Manfred Nareyka skonštatoval: \"Najčernejšia hodina a obrovský šok pre celý tím. Len Daniel vie, aká je pravda. Na základe výsledkov vyšetrovania sme skôr rátali len s výstrahou, ale ITF evidentne chcela exemplárny trest a vopred deklarovala ochotu obhájiť svoj postoj pred akýmikoľvek prípadnými ďalšími inštanciami. Ide o tri stretnutia z roku 2010. Jedno Danielovo vlastné a ešte dve, v súvislosti s ktorými mal nabádať iných tenistov k dohode o výsledku.\"

Köllerer sa môže do 20 dní odvolať k Športovému arbitrážnemu súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. \"Poradíme sa s našim právnikom v Anglicku. Osobne Danielovi odporučím zabojovať, ale zároveň som si vedomý nákladnosti tohto procesu a jeho obmedzených finančných možností,\" povedal Nareyka. K svojej pozícii v prípade vyhlásil: \"Jasne sa od toho dištancujem. Povedal som to aj Danielovi. Za seba môžem povedať, že som o ničom nemal povedomie. Vždy som ho upozorňoval, že táto téma je pre mňa tabu. Sústavne som mu zdôrazňoval, že som vehementným zástancom rigoróznych postupov voči všetkému, čo by mohlo zaváňať machináciami.\"
 

Vyberte región