Tomic je najmladším štvrťfinalistom Wimbledonu od roku 1986

27.06.2011 Celý región

Austrálsky tenista Bernard TomicFoto: SITA/AP
LONDÝN 27. júna (WEBNOVINY) - Austrálsky tenista Bernard Tomic sa stal najmladším štvrťfinalistom Wimbledonu od roku 1986. V pondelňajšom zápase osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na londýnskej tráve prekonal tento kvalifikant vo veku 18 rokov a 255 dní Belgičana Xaviera Malissa za 81 minút presvedčivo 6:1, 7:5, 6:4. Nastrieľal 37 víťazných úderov a urobil len 8 nevynútených chýb.

Pred 25 rokmi mal Nemec Boris Becker pri svojom prieniku do osmičky na adrese SW19 Church Road 18 rokov a 226 dní, pričom v osmičke bol už v sezóne 1985 vo veku 17 rokov a 227 dní. V historickom poradí je na prvej priečke Švéd Björn Borg (Wimbledon 1973), ktorý mal 17 rokov a 32 dní. Mladším štvrťfinalistom ako Tomic bol aj Američan John McEnroe v sezóne 1977, a to vďaka veku 18 rokov a 136 dní.

Stuttgartský rodák Tomic mal už po 3. kole istotu, že k 4. júlu vystrieda wimbledonského šampióna z roku 2002 Lleytona Hewitta v pozícii národnej rebríčkovej jednotky. Práve Hewitta "pomstil" medzi najlepšími 32, keď nečakane vyradil Švéda Robina Söderlinga. Hewitt predtým podľahol "severanovi" z náskoku 2:0 na sety, zatiaľ čo Tomic v 2. kole dosiahol svoj premiérový obrat z 0:2, a to proti Rusovi Igora Andrejeva. V 1. kole si poradil s nemenej renomovaným členom "zbornej" Nikolajom Davydenkom. Vo štvrťfinále bude čeliť Srbovi Novakovi Djokovičovi, svojmu mentorovi a kamarátovi. Tomic priznal, že si vo Wimbeldone zahrali tréningový set: "Zničil ma. Nevyzerá to teda síce pre mňa dobre, ale azda mám už tú likvidačnú lekciu za sebou a najbližšie to bude vyzerať odlišne. Novak je ´cool´ chalan, jeden z najpríjemnejších na okruhu."

"Z môjho pohľadu je to už teraz skvelý turnaj, mám úžasný pocit. Azda nikdy som nebol šťastnejší. Už sa neviem dočkať stredy," rozplýval sa Tomic a pokračoval: "Je to neuveriteľný výkon, cítim sa skvele. Navyše, vnímam ako veľkú poctu, že sa mi to podarilo práve vo Wimbledone. Ešte však nekončím. Vo štvrťfinále sa pokúsim dostať zo seba všetko, nemám čo stratiť."

Hewitt bol austrálskou jednotkou nepretržite od 17. mája 2004 - ako opravila svoju predchádzajúcu informáciu o marci 2000 Medzinárodná tenisová federácia (ITF) prostredníctvom tlačovej správy. Tomic sa aj v prípade nezdaru medzi najlepšími ôsmimi posunie približne na celkovú 72. priečku.

Impulzívny Tomic, momentálne 158. v renkingu, sa revanšoval Malissovi (42.) za vlaňajšiu prehru z trávy v Queen´s Clube. Dosiaľ posledným kvalifikantom, ktorý sa dostal do štvrťfinále v areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu, bol od sezóny 2000 Bielorus Vladimir Volčkov.

Austrálsky tenista Bernard Tomic a jazdec tímu Red Bull Racing Mark WebberFoto: SITA/APOtcom Johnom trénersky vedený Tomic sa naposledy postaral o rozruch vlani v decembri. Pre chorobu odhlásil z národnej kvalifikácie o voľnú kartu na štart v hlavnej súťaži dvojhry na Australian Open v Melbourne, ale podľa novín Herald Sun v utorok, teda v deň začiatku súťaže, dve hodiny trénoval v Queenslande. Denník vyslovil predpoklad, že hráč sa spoľahol na pridelenie jednej z ôsmich kariet aj bez súťaže o toto privilégium a indispozíciu si len vymyslel.

Tomic je víťazom súťaže chlapcov na Australian Open 2008 (aj na US Open 2009), vlani rok medzi seniormi podľahol v 2. kole v päťsetovej bitke Chorvátovi Marinovi Čiličovi, neskoršiemu semifinalistovi. John Tomic následne pohrozil národnej asociácii odchodom svojho syna pod chorvátsku vlajku. Craig Tiley z pozície šéfa rozvojového programu Tennis Australia (TA) potvrdil ostrú výmenu názorov s rozhorčeným hráčovým rodičom v zákulisí podujatia aj za preventívnej prítomnosti ochranky, ale poprel, že zazneli vyhrážky o odchode z krajiny.

John Tomic pochádza práve z Chorvátska a mal Tileymu vyčítať, že jeho talentovaný potomok prehral najmä vinou umiestnenia tohto zápasu do neskorých hodín pri koncipovaní programu Australian Open. Duel sa začal o 22.30 h a skončil o 2.10 h nadránom. Mladík sa hneď na tlačovej besede posťažoval na nútené ponocovanie a vzápätí si ho predvolali "na koberček" viacerí funkcionári - Tiley, ale aj hlavný rozhodca Wayne McKewen, supervisor grandslamovej komisie Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) i manažér zastupujúci Asociáciu tenisových profesionálov (ATP).

Tomic v roku 2007 absentoval v juniorskej súťaži Wimbledonu, keď ho TA dočasne odmietla financovať za nedostatok úsilia na parížskom Roland Garros. Predvlani v marci ho ITF suspendovala na mesiac za protestný odchod z dvorca počas zápasu s krajanom Marinkom Matosevicom na podujatí kategórie Futures v Perthe. Všeobecne známy je napätý vzťah medzi tínedžerom a Hewittom.

Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):
Bernard Tomic (Aus.) - Xavier Malisse (Belg.) 6:1, 7:5, 6:4

Najmladší štvrťfinalisti Wimbledonu:
Björn Borg (Švéd.), sezóna 1973, vo veku 17 rokov a 32 dní
Boris Becker (Nem.), sezóna 1985, vo veku 17 rokov a 227 dní
John McEnroe (USA), sezóna 1977, vo veku 18 rokov a 136 dní
Boris Becker (Nem.), sezóna 1986, vo veku 18 rokov a 226 dní
Bernard Tomic (Aus.), sezóna 2011, vo veku 18 rokov a 255 dní
 

Vyberte región