Slovenské diaľkarky zabojujú o limit na MS

05.08.2011 Celý región

TRNAVA 5. augusta (WEBNOVINY) - Už len zopár hodín ostáva slovenským atlétom na splnenie limitov na svetový šampionát v juhokórejskom Dägu (27. 8. - 4. 9.).

Nominačný výkon splnili zatiaľ deviati, ale kladivárka Martina Hrašnová pre zranenie ľavého členka predčasne ukončila sezónu. Osmičku istých účastníkov MS sa v sobotu na "Letnom mítingu" v Trnave, ktorý je súčasťou seriálu Grand Prix Slovensko 2011, pokúsia rozšíriť ďalší.

O limity sa v poslednom možnom termíne bude usilovať ešte štvorica - v diaľke Renáta Medgyesová, Jana Velďáková, Jaroslav Dobrovodský a zrejme aj oštepár Martin Benák, hoci toho stále obmedzujú následky zranenia členka z ME družstiev v Novom Sade.


Formu majú, treba šťastie

Obe slovenské diaľkarky minulý týždeň dokázali, že formu majú, no potrebujú aj trochu šťastia. Medgyesovej na Gyulaiovom memoriáli v Budapešti chýbal k B-limitu 665 cm iba 1 centimeter (ako majsterke SR jej stačí na letenku slabší limit), Jana Velďáková zasa v Brne predviedla parádne skoky výrazne za A-limit 675 cm, ibaže všetky s prešľapom. Finalistky vlaňajších ME dúfajú, že na večernom mítingu v Trnave v sobotu na poslednú chvíľu konečne prelomia smolu a dostanú sa na MS.

"Kľúčové bude počasie, no musíme mať aj kúštik šťastia a zachovať si pevné nervy," poznamenala 28-ročná Medgyesová. Dobré počasie považuje za dôležité aj o dva roky staršia Jana Velďáková. "Zišiel by sa ja priaznivý vetrík do chrbta,“ pripomenula a zaželala si, aby trafila presne odrazovú dosku. "Potom ten limit padne. Stále mám v hlave minulotýždňové nedeľňajšie preteky v Brne a tie ďaleké pokusy ma ženú vpred." Večerný termín súťaže, diaľkarky začínajú o 19.45 h, ani jednej neprekáža. Renáta Medgyesová absolvovala v letnej sezóne 12 súťaží a zatiaľ sa dostala na 664 cm. Jana Velďáková má za sebou 14 mítingov a na konte najviac 650 cm - až trikrát.


Míting ozdobí Charfreitag


V mužskej diaľke (18.40 h) sa môže postarať o prekvapenie Jaroslav Dobrovodský. Nedávno na pretekoch v talianskom meste Pergine dosiahol s podporou vetra o desatinku presahujúcou povolenú hranicu 2 m/s solídnych 799 cm, pričom B-limit na MS 2001 i OH 2012 je 810 cm. V Trnave sa diaľkarovi bratislavskej Slávie UK črtá dobrá konkurencia. Prihlásil sa ôsmy z pekinskej olympiády Čech Roman Novotný a tiež jeho krajan, bronzový z M-ČR v tomto roku Milan Pírek.

"Letný míting" v Trnave ozdobí štart majstra Európy v hode kladivom Libora Charfreitaga, pre ktorého to bude generálka na svetový šampionát.

Keby sa mu v dvanástom štarte v sezóne podarilo zlepšiť tohtosezónne maximum 77,69 m, určite by mu to pred záverečnou prípravou zdvihlo sebavedomie.

Na Mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho sa o 17.30 h predstaví aj Charfreitagov tréningový kolega Francúz Jerome Bortoluzzi (v tomto roku 73,63) a tiež jeho krajan, aktuálny francúzsky šampión Frederic Pouzy (76,37).

"Okrem Libora Charfreitaga nebudú chýbať ani ďalší traja tohtoroční slovenskí šampióni vo vrhačských disciplínach z nášho oddielu - diskárka Ivona Tomanová, guliar Dano Vanek a oštepár Marián Bokor," pridal ďalšiu informáciu riaditeľ mítingu Vladimír Gubrický. Organizátori pripravili po 10 mužských a ženských disciplín, žiaci si zmerajú sily v šprintoch na 150 a 300 m.

"Po skončení pretekov sme pre všetkých účastníkov - atlétov, trénerov a atletických nadšencov - pripravili posedenie pri guláši. Takto by sme chceli utužiť slovenskú atletickú rodinu, no a dúfam, že budeme môcť osláviť aj ďalšie limity na MS," vyslovil svoje želanie Vladimír Gubrický.

Limitári SAZ na MS 2011 v Dägu:

A-limit:
Matej Tóth (VŠC Dukla B. Bystrica, 20 a 50 km chôdza, 1:20:16 a 3:39:46)
Lucia Klocová (AK ZTS Martin, 800 m, 1:59,48)
Dana Velďáková (VŠC Dukla B. Bystrica, trojskok, 14,39 v hale a 14,33 vonku)

B-limit:
Libor Charfreitag (AŠK Slávia Trnava, kladivo, 77,69) - ako majster Európy má od IAAF voľnú kartu a počíta sa ako keby mal A-limit
Marcel Lomnický (Stavbár ŠG Nitra, kladivo, 75,84)
Anton Kučmín (VŠC Dukla B. Bystrica, 20 km chôdza, 1:23:21)
Miloš Bátovský (VŠC Dukla B. Bystrica, 50 km chôdza, 4:01:10)
Mária Czaková (VŠC Dukla B. Bystrica, 20 km chôdza, 1:37:56)

Poznámka: Martina Hrašnová (VŠC Dukla B. Bystrica, kladivo, 72,47) splnila A-limit, ale pre zranenie predčasne ukončila sezónu.
 

Vyberte región