Budova bývalého gymnázia v Trnave je definitívne cirkevná

25.10.2011 Trnava

TRNAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Budova bývalého Gymnázia Jána Hollého v Trnave patrí definitívne cirkvi. Súdny spor o vlastníctvo medzi Trnavským samosprávnym krajom a Trnavskou arcidiecézou sa právoplatne skončil.

"Konanie bolo súdom prvého stupňa zastavené z toho dôvodu, že účastníci nepodali do jedného roka od právoplatnosti prerušenia konania návrh na jeho pokračovanie. Krajský súd v Trnave uznesenie potvrdil v auguste tohto roku, právoplatnosť nadobudlo koncom septembra,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Jana Kondákorová.

Budova tak zostáva cirkvi, ktorá ju získala v procese reštitúcií pred dvoma desaťročiami.


Jedenásťročný spor o budovu skončil

Mestské zastupiteľstvo v Trnave malo dnes rokovať o návrhu župana Tibora Mikuša na vytvorenie nadácie, ktorú by založili spolu Trnava, Trnavský samosprávny kraj a Trnavská arcidiecéza. Arcidiecéza mala podľa jeho návrhu do nadácie vložiť práve spornú budovu gymnázia. Trnavská arcidiecéza však tvrdí, že k takejto dohode zatiaľ nedošlo. Mestské zastupiteľstvo preto založenie nadácie odložilo na obdobie, keď budú doriešené všetky nezrovnalosti.

Kraj a cirkev sa o budovu súdili od roku 2000. Po nástupe Róberta Bezáka na post arcibiskupa obe strany súdny spor prerušili. V budove na Hollého ulici sídlilo od roku 1616 Jezuitské gymnázium. Štátne gymnázium v nej začalo fungovať po roku 1919. Gymnázium Jána Hollého v Trnave má dnes novú budovu. Budova, o vlastníctvo ktorej sa viedol spor, je teraz prázdna.
 

Vyberte región