SaS rozhodne o kandidátoch do volieb na poslednú chvíľu

26.10.2011 Bratislava

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) - O tom, kto bude za SaS kandidovať do parlamentu, sa bude zrejme rozhodovať až do poslednej chvíle, povedala dnes hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová.

Konečné znenie kandidátky bude schvaľovať Republiková rada, ktorá podľa stanov SaS zasadá každý mesiac. Kandidátky treba Ústrednej volebnej komisii doručiť do 11. decembra.

Volebný program strany sa nebude principiálne odlišovať od predchádzajúceho. Strana sa nevzdáva ani agendy registrovaných partnerstiev a dekriminalizácie marihuany. "Východiskové tézy a základné princípy sa nemenia," zdôraznila, ale odmietla postaviť partnerstvá homosexuálov a dekriminalizáciu do roviny sľubu.

"Vytvára to dojem, že ak je strana v koalícii, musí to splniť," vysvetlila. Tóthová pripustila, že na tvorbu programu bude mať strana pre predčasné voľby menej času, než je zvyčajne potrebné, podotkla však, že tímy, ktoré pracujú na programe, pracujú stále.

Predseda SaS Richard Sulík v rozhovore pre zivot.sk povedal, že v prvej desiatke kandidátov veľké prekvapenia nemožno očakávať, isté zmeny sa objavia na nižších priečkach. Tóthová dodala, že nevie o poslancoch za SaS, ktorí by nemali záujem opätovne sa uchádzať o miesta v zákonodarnom zbore.

Hovorkyňa nevylúčila, že na kandidátke sa objavia aj ľudia, ktorí nebudú členmi SaS, strana však bude dôslednejšie ako v minulosti zvažovať ich ideologickú blízkosť s kľúčovými hodnotami SaS. V roku 2010 sa do parlamentu dostali aj štyria členovia skupiny Obyčajní ľudia, ktorí si v súčasnosti zakladajú vlastnú stranu. Mimoriadny kongres strana nechystá, uskutočniť by sa mal v riadnom termíne, teda koncom marca 2012.
 

Vyberte región