Poslanec Figeľ prezradil, komu daroval byt

27.10.2011 Bratislava

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) - Predseda KDH Ján Figeľ takmer po roku daroval svoj byt, ktorý dostal od mesta. Figeľov byt získalo občianske združenie Bol raz jeden človek.

Ako Figeľ povedal dnes na tlačovej besede, obe strany dnes podpísali základnú zmluvu o dare a podali žiadosť do katastra nehnuteľností, ktorým sa začína proces nadobudnutia vlastníctva. „Pred rokom v októbri som bol objektom spochybňovaní až atakov pre byt, ktorý sme ako šesťčlenná rodina dostali do prenájmu a neskôr sme ho odkúpili. Prenájom i kúpa boli legálne,“ uviedol Figeľ.

Pripomenul, že už pred rokom dospel k rozhodnutiu, že nebude dlhodobo vlastníkom bytu. Chcel, aby slúžil na charitatívne ciele. „Tento čas prišiel. Spolu s manželkou a deťmi sme sa rozhodli darovať byt OZ Bol raz jeden človek. OZ má päť rokov. Starajú sa, pomáhajú, rozvíjajú talenty mentálne postihnutej mládeže a autistov. Spájajú akoby dva svety, akoby postihnutých a tých, čo si myslia, že sú zdraví. Je to obdivuhodné dielo
študentov a ľudí, ktorí veria v dôstojnosť každej osoby,“ vyhlásil.

Osobitne Figeľa oslovil projekt združenia televízia Rojko, ktorá jedinečným spôsobom rozvíja talenty mentálne postihnutej mládeže. „Kredit, ktorý sa spája s ich činnosťou a problémy s priestormi boli pohnútkou pre moju rodinu,“ uviedol Figeľ s tým, že do dnes OZ pôsobilo v prenajatých stiesnených priestoroch.


Bytu predsedu Jána Figeľa predchádzala rozsiahla rekonštrukcia


Podľa štatutárnej zástupkyne OZ Heleny Kusej malo združenie v stredu piate narodeniny. Založili ho študenti špeciálnej pedagogiky. Cieľom združenia je rozvíjať samostatnosť a sebarealizáciu mentálne postihnutých a autistov. „Vieme z ich výpovedí, že nemajú čo robiť vo voľnom čase. Vo vyššom veku sa nevzdelávajú,“ uviedla.

Po roku začalo združenie fungovať v jednoizbovom byte, ktorý sa stal tréningovým komunitným bytom. Bol otvorený pre každého po celý deň. „Začali sme robiť kurzy, krúžky. My sme mladí ľudia. Nie sme formálni, máme kamarátov s mentálnym postihnutím a autizmom, nie klientov. Mnohé naše aktivity sú na Slovensku ojedinelé. Snažíme sa rozvíjať osobnosť kamarátov prostredníctvom videotvorby a fotografie. Majú možnosť robiť kameramanov, reportérov,“ dodala s tým, že rok hľadali nové priestory. Združenie sa v súčasnosti venuje tridsiatim postihnutým ľuďom.

Figeľ požiadal o byt v Bratislave v roku 1996, dostal ho v roku 2000 od mesta do prenájmu v lukratívnej časti Staré Mesto. Štvorizbový byt o čosi neskôr odkúpil za 54-tisíc slovenských korún. Byt dostal za starostovania bývalého straníckeho kolegu Andreja Ďurkovského, ale tvrdí, že mu k získaniu nehnuteľnosti nepomohli žiadne kontakty ani známosti.

Na vec upozornil denník SME 5. októbra 2010. O deň neskôr, po vlne kritiky, sa Figeľ vyjadril, že sa bytu vzdá.
 

Vyberte región