Premiérka nevie, či bude kandidovať na prezidentku

30.10.2011 Bratislava

Odporúčame:

Iveta Radičová končí v SDKÚ-DS

Postavenie Ivety Radičovej vo vláde bolo neudržateľné

Politológ: Iveta Radičová pretrháva všetky mosty k politike

Iveta Radičová potvrdila, že vo voľbách kandidovať nebude

Iveta Radičová dala SDKÚ frčku do nosa

OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

OBRAZOM: Takto padla vláda Ivety Radičovej
 
BRATISLAVA 30. októbra (WEBNOVINY) - Premiérka Iveta Radičová nevie, či sa v najbližších prezidentských voľbách zúčastní súboja o post hlavy štátu.

"Neviem, zvažujem to, musela som si niekoľkokrát položiť otázku, kde je tá prípustná hranica kompromisu, dúfam, že som ju ustála," povedala Radičová v relácii TV Markíza Na telo.

To, čo musela ustáť v politike, neželá nikomu. Premiérka nechce zakladať vlastnú stranu. "Niečo mi hovorí slovo vernosť a niečo mi hovorí pojem zrada," povedala a dodala, že "vstúpila som do SDKÚ-DS, som naďalej ešte podpredsedníčka SDKÚ-DS, z tohto pohľadu je to moja strana."


Stranu premiérka nezaloží

Nebude nasledovať niektorých svojich predchodcov, nebude zrádzať a vytvárať rozkol, novú politickú stranu len a len z dôvodov disharmónii alebo problémov, ktoré vznikli vnútri SDKÚ. Podľa nej má strana vznikať hodnotovo, nie preto, že niekto nechce s niekým fungovať, alebo má výhrady voči postojom alebo názorom.

"Takto negatívne by strany vznikať nemali". Radičová stále stojí za volebným programom svojej strany aj programovým vyhlásením vlády, tieto tézy a riešenia považuje za rozumné a potrebné a nemyslí si, že teraz by ich napísala inak. "Keď prídem k záveru, že treba tie riešenia zásadne zmeniť a že ich mám, tak to je myslím ten okamih, kedy možno vôbec začať uvažovať, že cez koho a akým spôsobom ich presadzovať budem."

Premiérka Radičová priznáva, že v kauze budovy pre daňovákov v Košiciach nemala podporu Prezídia SDKÚ-DS. "Moje videnie mal predseda poslaneckého klubu ako jediný z prezídia," povedala Radičová.

Nebolo to však pre ňu sklamaním, ale označila to za rozdielne chápanie, v čom je morálka a slušnosť v politike.

"Čím nehovorím, že sú moji kolegovia nemorálni," dodala. Radičová sa podľa vlastných slov snažila do politiky presadzovať nielen to, čo umožňuje zákon, ale čosi viac - "že i keď je to v intenciách platného zákona, ešte neznamená, že ten postup je v poriadku".

Podľa nej v tom spočíva diskusia, čo je alebo nie je nutné robiť nad rámec zákona, do akej miery je tento etický rozmer možné presadiť v politike, alebo sa má politik striktne držať len litery zákona.


Konflikt pri voľbe prokurátora

S poslaneckým klubom SDKÚ-DS nemala premiérka žiadne problémy vo väčšine prípadov, ak išlo o presadzovanie zákonov. "Tam bola veľmi silná podpora," vyhlásila. Druhá vec sú ale problémy, ktoré sa začali pri voľbe generálneho prokurátora, kde podľa Radičovej nastal prvý zlom. "kde sme zrazu nenachádzali úplne jednotnú líniu? - hľadám slovo," povedala. Podobne to bolo, keď išlo o veľmi vážne a otvorené témy, ako napríklad pri daňovo-odvodovej reforme, kde nebol úplný súlad.
 

Vyberte región