Lyžiarovi Bajčičákovi namerli vyššiu hladinu hemoglobínu

31.10.2011 Celý región

Genetická výchylka

Martin Bajčičák mal zastavenú činnosť pre mierne prekročenú hodnotu najskôr v roku 2006 krátko pred začiatkom ZOH v Turíne. Niektoré slovenské médiá vtedy mylne uviedli, že mal pozitívny doping. To isté sa mu stalo pred minulosezónnou edíciou prestížneho seriálu pretekov Tour de Ski. Viac ako štyri roky bojovali funkcionári Slovenskej lyžiarskej asociácie o to, aby mu bola udelená výnimka, keďže uňho ide o genetickú výchylku. Už v januári tohto roka dostal povolenie na hodnoty do 17,6 g/dl, teraz mu ich FIS ešte o desatinu g/dl zvýšila.

Zo známych pretekárov udelila FIS rovnakú výnimku aj striebornej z tímšprintu a členke bronzovej štafety na tohtoročných majstrovstvách sveta v Osle, Fínke Kriste Lähteenmäkiovej.
 
OBERHOFEN / THUNERSEE 31. októbra (WEBNOVINY) - Lekárska komisia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) na základe série odborných vyšetrení u slovenského reprezentanta v behu na lyžiach Martina Bajčičáka povolila mužskej jednotke SR v tomto športe mierne zvýšené hodnoty hemoglobínu v krvi.

Oficiálne stanovená hranica pre bežecké lyžovanie je 17,0 g/dl, Bajčičákovi povolili hodnoty o 0,7 g vyššie. Povolenie platí počas celej sezóny 2011/2012.

Tridsaťpäťročný rodák z Oravy má prirodzene vyššiu hladinu hemoglobínu v krvi ako bežná populácia. Jej hodnota sa ešte zvyšuje pri extrémnej záťaži, pri dlhodobom pobyte vo vyšších nadmorských výškach, pri dehydratácii. Zvýšená hodnota hemoglobínu sa v žiadnom prípade nepovažuje za doping, ale pri rutinných kontrolách pred každými pretekmi Svetového pohára či pred začiatkom majstrovstiev sveta sa práve táto hodnota u pretekárov kontroluje.

V prípade, že je vyššia, pretekár dostáva zákaz štartu na päť dní. Ide o bezpečnostné opatrenie, pretože zvýšené hodnoty krvného farbiva môžu signalizovať pretrénovanosť, dehydratáciu, únavu. Ak sa hodnoty hemoglobínu po pauze vrátia do normálu, opäť môže štartovať.
 

Vyberte región