Jezuiti v Ružomberku budú mať organ za 400-tisíc Eur

05.11.2011 Ružomberok

RUŽOMBEROK 5. novembra (WEBNOVINY) – V jezuitskom kostole v Ružomberku inštalujú nový organ, ktorý bude celkovo stáť 400-tisíc €.

Pre agentúru SITA to potvrdila Zuzana Záhradníková z Katedry hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. „Ide o píšťalový dvojmanuálový organ s mechanickou hracou a elektrickou registrovou traktúrou. Celkovo bude mať 25 registrov a 10-tisíc voľných kombinácií. To znamená, že každý z 10 hráčov bude mať k dispozícii tisíc kombinácií využiteľných pri registrácií. Stavba organu je rozdelená na dve fázy, v prvej bude vybudovaných 16 registrov, v druhej 9,“ vysvetlila.

Organ bol navrhnutý priamo pre priestor kostola. „V okolí Ružomberka sa podobný organ nenachádza,“ podotkla. Bude slúžiť na medzinárodné súťaže v hre na organe, interpretačné kurzy, koncerty a pedagogické účely.
Organ bude dokončený v prvej polovici novembra.

„Vyrobený bol v Rakúsku firmou Rieger. Prvá fáza výstavby je financovaná z eurofondov. Časť financií vyzbierali veriaci a peňažne ho podporila aj Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity.“ Dodala, že na druhú fázu stavby sa peniaze ešte hľadajú. „Jeho životnosť by mala byť 100 a viac rokov,“ uzavrela Záhradníková.
 

Vyberte región