V meste je ťažké nájsť prácu, pomohlo by logistické centrum

06.11.2011 Levoča

Spišské Podhradie 5. novembra (TASR) – V meste Spišské Podhradie sa nezamestnanosť v súčasnosti pohybuje okolo 17% až 18%. Podľa primátora mesta Jozefa Baču je v tomto regióne problém sa zamestnať, pretože tam nie sú fabriky ani väčšie spoločnosti, ktoré by väčšiemu množstvu ľudí dali prácu.
\"Pracovných príležitostí tu niet. Existovalo tu výrobné družstvo, ktoré už nefunguje, v kameňolome bolo zamestnaných viac ľudí, tiež to nefunguje,\" priblížil Bača. Ľudia majú možnosť nájsť si prácu len v službách, v menších zariadeniach, na úradoch a v školách. Medzi nezamestnanými podľa neho nie sú len obyvatelia z radov Rómov.
Zvýšeniu zamestnanosti podľa primátora čiastočne pomohli aktivačné práce. Od začiatku roka takto zamestnali približne 30 ľudí evidovaných na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. \"Na jar sa začalo pracovať na protipovodňových opatreniach, to bolo len na šesť mesiacov. Ten druhý program na obnovu chodníkov a rekonštrukčné práce v našom meste absolvovali nezamestnaní za deväť mesiacov, skončili v októbri,\" vysvetľuje Bača. Tieto aktivity však dlhodobo zamestnanosť v regióne podľa neho nevyriešia.
Východiskom by mohol byť investičný zámer, ktorý má spoločnosť z Košíc. \"Za mestom boli niekedy tehelne, ktoré odkúpil investor, zbúral to a chce tam vytvoriť logistické centrum, kde chce zamestnať 350 až 400 ľudí,\" zdôraznil Bača. Všetko je však len v začiatočnom štádiu, projekt musí najprv posúdiť Krajský pamiatkový úrad (KPÚ), keďže ide o región zapísaný v zozname UNESCO. \"Sme v rokovaní s KPÚ, toto by celému regiónu veľmi výrazne pomohlo. V okruhu siedmich kilometrov je 17 obcí, ktorých občania by sa tu mohli zamestnať,\" konštatoval primátor. Na samotnú výstavbu centra budú po rokovaniach potrebné minimálne dva roky.
 

Vyberte región