Minister Lipšic chce odmeňovať tých, ktorí nahlásia korupciu

07.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku by mohli v budúcnosti oznamovatelia korupcie dostávať odmenu za udanie takejto nekalej činnosti. Okrem toho by sa mala týmto ľuďom poskytnúť účinná ochrana, najmä aby neprišli o prácu.

Takýto návrh zákona o ochrane oznamovateľov trestnej činnosti pripravuje rezort vnútra, minister Daniel Lipšic by ho chcel ešte tento rok predložiť vláde.

„Máme pracovný návrh pripravený, mojou ambíciou je, aby bol prerokovaný vládou a následne asi až budúcim parlamentom,“ uviedol Lipšic na tlačovej besede a dodal, že „cieľom je, aby tí, ktorí oznamujú korupčné alebo iné trestné správanie, boli chránení a nie postihovaní.“ Do predčasných volieb už návrh nestihnú prerokovať v parlamente.

Lipšic pripomenul, že na Slovensku sme mali v minulosti aj prípady, kde tí, čo boli odvážni a oznámili takúto činnosť, napokon boli postihnutí pracovnoprávne, služobne aj inak. „Je dôležité, aby slušní ľudia boli chránení, potenciálne aj odmenení za svoju odvahu a práve tí, voči ktorým oznámenia smerujú, boli postihnutí,“ myslí si Lipšic.Odmena by mala dosahovať do 10 percent uchránenej potenciálnej škody, ale človek by ju dostal až po právoplatnom ukončení prípadu na súde. Pri návrhu sa inšpirovali tým, ako to funguje v niektorých krajinách, napríklad USA.

O návrhu rokoval minister Lipšic s českou podpredsedníčkou vlády Karolínou Peake, ktorá má v kabinete našich susedov na starosti boj proti korupcii. Skúsenosti s oznamovateľmi korupcie majú podobné. "Oznamovateľ korupcie je nakoniec ten, ktorý je stíhaný. Nie je teda tým, ktorý by bol odmenený alebo dosiahol zadosťučinenie vďaka oznámeniu korupcie,“ konštatovala. Ministri sa bavili aj o potrebe regulácie a kontroly financovania politických strán.
 

Vyberte región