Voliči Smeru očakávajú, že strana zostaví vládu sama

07.11.2011 Celý región

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) - Dvojkoalíciu Smeru-SD so SNS by po predčasných parlamentných voľbách privítalo 24 percent voličov Smeru-SD.

Koalícia s KDH by sa páčila 21,1 percenta a spojenie s SDKÚ-DS by bolo sympatické 19,9 percenta voličov Smeru.

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry MVK, ktorý uskutočnila od 20. do 26. októbra na vzorke 1150 respondentov.

Rovnaké varianty dominovali aj medzi koaličnými preferenciami voličov najsilnejšej strany - 26,4 % by vybralo koalíciu Smer-SD a SDKÚ-DS, 25,7 % koalíciu Smer-SD a SNS a 19,9 % koalíciu Smer-SD a KDH.


Vláda jednej strany

Pre voličov Smeru-SD je dominantná predstava, že strana nebude potrebovať žiadnych koaličných partnerov a zostaví vládu sama. Tento názor prezentovalo 35,5 % voličov Smeru-SD.

Oslovení odpovedali na otázku "Aký by bol Váš postoj k možným povolebným koalíciám?" Na výber mali škálu odpovedí "takúto koalíciu by som privítal/a - prijal/a (ako menšie zlo) - toleroval/a (so škrípaním zubov) - zásadne odmietol/a," pričom posudzovali osem viac alebo menej pravdepodobných koalícií - Smer-SD a SDKÚ-DS, Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH, Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, Smer-SD a KDH, Smer-SD a SNS, SDKÚ-DS, KDH a SaS, SDKÚ-DS, KDH, SaS a Most-Híd a SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SMK.

Z rovnakých potenciálnych koalícií si mohli ďalej vybrať jednu najpreferovanejšiu a odhadnúť, aká bude reálna vládna väčšina.

Jednoznačne najbližšie k strane Smer-SD majú voliči SNS. Koalíciu týchto dvoch strán by privítalo 70,4 % z nich oslovených, 90,5 % by ju preferovalo a 39,8 % ju reálne očakáva.

Spomedzi stredopravých strán sa k myšlienke koalície so Smerom-SD najviac približujú voliči KDH - 30,5 % z nich by koalíciu Smer-SD a KDH privítalo, 30,2 % ju preferuje a 23,4 % ju reálne očakáva. Podobné, o čosi menej frekventované, sú postoje voličov KDH voči trojkoalícii Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH. Podiel sympatií, preferencií a očakávaní je 21,3 % - 29,4 % - 21,3 %.


Voliči SDKÚ sú v otázke politických koalícií nerozhodní

Naopak, kresťanskodemokratickí voliči majú dosť výrazne rezervovaný vzťah ku koalíciám stredopravých strán. Ktorúkoľvek z nich by privítal asi len každý desiaty volič KDH, kým rozhodne odmietavé stanovisko zastáva každý tretí volič, pričom nie je rozhodujúce, či ide o koalície vrátane SaS alebo bez nej.

Nerozhodní vo vzťahu k potenciálnym koalíciám sú najmä voliči SDKÚ-DS. Z hľadiska sympatií mierne favorizujú koalície so Smerom-SD (koalícia Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH 20 %, resp. koalícia Smer-SD a SDKÚ-DS 19,2 %) pred stredopravými koalíciami (koalícia SDKÚ-DS, KDH a SaS 16,4 %, resp. koalícia SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SMK 18,1 %), ale pri každej z uvažovaných koalícií je podiel rozhodných odporcov väčší ako podiel sympatizantov. Voliči SDKÚ-DS by najviac preferovali štvorkoalíciu SDKÚ-DS, KDH, Most-Híd a SMK (28,9%), ale reálne očakávajú, že po voľbách vznikne koalícia Smer-SD, SDKÚ-DS a KDH (24,5%).

Medzi voličmi strany SaS jednoznačne dominujú sympatizanti stredopravých koalícií. Koalíciu SDKÚ-DS, SaS a KDH preferuje 40,6 % liberálnych voličov, hoci len 13 percent očakáva, že to bude víťazná povolebná koalícia. O čosi rezervovanejší postoj majú voliči SaS k replike dosluhujúcej štvorkoalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd, s ktorou sympatizuje 27 percent a preferuje ju 24,3 % voličov tejto strany.
 

Vyberte región