Obyčajní ľudia chcú stranám siahnuť na peniaze zákonom

15.11.2011 Bratislava

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) - Poslanci z hnutia Obyčajní ľudia chcú stranám siahnuť na peniaze, ktoré dostávajú po voľbách za hlasy získané vo voľbách, za poslanecké mandáty a na činnosť.

Erika Jurinová, Martin Fecko, Jozef Viskupič a Igor Matovič do parlamentu predložili novelu zákona o voľbách do Národnej rady SR, ktorou chcú stranám desaťnásobne znížiť príspevok za každý získaný hlas.

Tým by sa zároveň znížil objem peňazí, ktoré strany dostávajú na činnosť.


Smer by prišiel o päť miliónov

Doteraz strany dostávali po voľbách z rozpočtu za každý získaný hlas stotinu priemernej mzdy, po novom by to mala byť len tisícina. Za štvorročný volebný cyklus si predkladatelia trúfajú v súhrne usporiť desať miliónov eur.

Výpadok príjmov chcú Obyčajní ľudia stranám čiastočne kompenzovať novými príplatkami.

Strany, ktoré sa dostanú do parlamentu, by k príspevku za hlasy dostali ešte milión eur, strany s volebným ziskom medzi tromi a piatimi percentami by získali pol milióna eur.

Tým by sa nielen znížil celkový objem peňazí vyplatených stranám, ale tiež by sa zmenšili rozdiely v príjmoch jednotlivých strán.

V súhrne by to znamenalo, že ak by takéto pravidlá platili už pre voľby v roku 2010, najväčšia politická strana Smer-SD by na príspevku za hlasy prišla o takmer 5 miliónov eur - klesol by jej zo 6,55 milióna eur na 1,65 milióna eur.


SNS by mohla zarobiť

SDKÚ-DS by stratila približne 1,6 milióna eur, keďže za hlasy by nedostala 2,9 milióna eur, ale "len" 1,29 milióna eur. Na opačnej strane, SNS by na nových pravidlách získala vyše 100-tisíc eur - namiesto 956 608 eur by dostala 1,1 milióna eur.

Strany by v prípade úspechu návrhu prišli aj o časť peňazí, ktoré im štát poskytuje na činnosť.

Podľa platnej normy štát stranám počas štyroch rokov rozdelí sumu, ktorá sa rovná príspevkom za hlasy.

Matovič chce, aby im štát rozdelil dvojnásobok príspevkov za hlasy vypočítaný podľa nových pravidiel.

Znamenalo by to, že Smer-SD by za štyri roky prišiel o 2,2 milióna eur, SDKÚ približne o 300-tisíc eur. Naopak, zvyšné parlamentné strany by na tom získali, najviac: SNS - približne 1,2 milióna eur. Po voľbách v roku 2010 však strany nedostali plnú výšku príspevku za hlasy ani na činnosť, pre povodne si ich znížili o 25 percent.

Bezo zmeny nechcú matovičovci nechať ani príspevok za mandáty. Kým dnes strany dostávajú za prvých dvadsať miest v parlamente tridsaťnásobok priemernej mzdy a za každý ďalší dvadsaťnásobok, Matovič chce výšku znížiť na pätnásťnásobok. Znamenalo by to, že kým v roku 2010 dostal Smer-SD za mandáty 1 072 080 eur, podľa navrhnutých pravidiel by to bolo len 692 385 eur. Ešte výraznejšie by stratili menšie strany. Napríklad SaS dostala 476 480 eur, kým podľa Obyčajných ľudí by to malo byť len 245 685 eur.


Zmluvy v Centrálnom registri

Matovič chce tiež strany zákonom prinútiť, aby podobne ako štátne organizácie zverejňovali v Centrálnom registri zmlúv všetky zmluvy, oznámenia o ústnych dojednaniach, faktúry, objednávky a ďalšie účtovné doklady.

Ak by si strany túto povinnosť neplnili, mohli by dostať pokutu od 3 319 do 50-tisíc eur.

Účinnosť novely navrhujú Obyčajní ľudia na 1. marca 2012, v prípade schválenia by teda platila už pre príspevky vyplácané po predčasných voľbách.

Matovič v minulosti deklaroval, že úspora peňazí, ktoré štát vypláca politickým stranám, je jednou z jeho podmienok pre podporu rozpočtu.

Druhou je zmrazenie platov ústavných činiteľov, na ktorom sa už dohodol predseda parlamentu Pavol Hrušovský s premiérkou Ivetou Radičovou.
 

Vyberte región